Kaplumbağa Terbiyecisi

'Medya Bölümü' forumunda KaRL_ tarafından 5 Ağu 2008 tarihinde açılan konu


 1. Kaplumbağa Terbiyecisi

  "Kaplumbağa Terbiyecisi", Osman Hamdi’nin en ilgi çeken ve özgün eserlerinden birisidir. 1906 tarihli eser, özellikle Lale Devri'ndeki Sadabad Eğlenceleri'nde geceleri bahçelerin aydınlatılması için kaplumbağaların sırtlarına mumlar dikilerek serbest bırakıldıkları bilgisi bir ipucu olabilir. Yani Osmanlı’nın devlet düzeninde "kaplumbağalar" da "kapıkulları" arasında yer almışlardır.

  Bu arada birkaç Osmanlı kurumunun (Sanay-i Nefise, Asar-ı Atika Müzesi, Duyun-u Umumiye, vb.) en üst düzeyinde yönetici olan Hamdi Bey’in kendi iş yapma alışkanlığı/tarzı ile astlarının yaklaşımlarına ilişkin bir allegori akla gelmektedir. Osman Hamdi’nin kendisi olan "Terbiyeci" elinde neyi, boynunda maşası sırtında "keşkül-ü fıkarası" (dervişane bir tevekkülü akla getirmektedir. Hafif öne eğilmiş olarak yapraklarını yiyen üç kaplumbağaya nezaret etmektedir.

  Arkada kalan iki kaplumbağa ise yemeğe yanaşmaya çalışmaktadır. Osman Hamdi Bey’in mesai arkadaşlarına yönelik acımasız, ümitsiz bir hicvi olarak yorumlanabilir bir resim bu... Önemli olan, alçaktaki tek ışık kaynağından gelen ışıkla aydınlanan resmin, öğelerinin ilgiyi konuya odaklayan bir yalınlık ve kurgu ile her tür gereksiz ayrıntının ayıklandığı çok başarılı bir bir başyapıt olmasıdır.

  Uzun süre işadamı Erol Aksoy'un koleksiyonunda bulunan tablo Erol Aksoy'un varlıklarına TMSF'nin el koymasıyla geçici süre devlete geçmiştir. Eser Aralık 2004'de açık arttırmaya çıkarıldı. Türk resim sanatında bir esere verilen en yüksek fiyatla Suna Kıraç - İnanç Kıraç Vakfı kuruluşu Pera Sanat Müzesi açık arttırmayı kazandı ve 3.000.000 YTL'ye (3 trilyon TL) satın aldı.  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Wish bunu beğendi.

 2. paylaşım için teşekkürler karl..
   

 3. Hayran olduğum muhteşem bir sanat eseri KaRL_ verdiğin bilgiler içinde ayrıce çok teşekkür ederimm..:f40:
   

 4. :eek:
  üç trilyon mu dedin KaRL_
  anam hemen resme başlıyorum ben meyvesini yiyemesemde belki torunlarımın çocukları bu sayede zengin olurlar :f106: :f106:
   

 5. Çökmüş bir imparatorluğun fevkalede geçmişine ışık tutmakla beraber o anki durumunuda kendi ruh halinde açıklayan bir başyapıt.Tabloya hayran kalınmayacak gibi değil.Mükemmel bir eser.Paylaşımın işin teşekkürler KarL.
  :f40: :f118::f40:
   

 6. Emeğine sağlık Karl
  Paylaşım için teşekkürler.
   

 7. bilgiler ve paylaşım için tşkler Karl ellerine sağlık
   

 8. Bilgiler için teşekkürler Karl
   

 9. paylaşım için teşekkürler Karl emeğine sağlık
   
Yükleniyor...