Karain Mağarası

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 8 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Antalya - Burdur karayolunun 13. km.sinde Karain işaret levhasından sola dönülerek Karain Mağarası yoluna girilir.


  Antalyaya uzaklığı 27 km.dir.1946 yılından beri kazılar yapılmaktadır.


  [​IMG]
  Yapılan kazılardan, bölgenin günümüzden 50 000 yıl kadar öncede yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Türkiyenin içinde insan yaşamış en büyük mağarasıdır. Buluntular Karaindeki küçük bir müzede ve Antalya Müzesindeki Tarih Öncesi bölümünde sergilenmektedir.

  Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkezdir. Karain alt Paleolitikten geç Roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

  Yeryüzünde bilinen paleolitik mağaraların çoğu sadece bir dönemi temsil ederken Karain alt, orta ve üst olarak kesintisiz bir katmanlaşma göstermekte ve bu katmanlardan elde edilen veriler, özellikle Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. Karainden ele geçirilen Anadoluda bilinen en eski insan kalıntılarının yanısıra mağarada ortaya çıkarılan taşınabilir sanat ürünleri Anadolu sanatının ilk örnekleridir.

  Ayrıca, verdiği bitki ve hayvan kalıntıları ile Batı Akdenizin eski çevresinin ortaya konmasında önemli bir rol üstlenen Karain çevresindeki diğer mağaralarla birlikte doğal ve kültürel özellikleri dolayısıyla karma sit olarak Dünya Miras Listesine önerilmektedir.Şu an hala çeşitli kazılar yapılmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Oca 2013
 2. Cevap: Karain Mağarası

  karain magrasının resmi gerçekten çok ilginç
   
Yükleniyor...