Karbonhidrat çeşitleri hangileridir?

'Ders notları' forumunda ZeuS tarafından 18 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Karbonhidrat çeşitleri hangileridir?

  Karbonhidrat Çeşitleri

  Glikoz

  En basit şeker olarak bilinen glikoz bitkide fotosentez olayı sonucunda oluşur Glikozun fazlası bitkilerde nişasta, hayvanlarda glikojene dönüştürülerek depolanır.

  Nişasta
  Yalnızca bitkide depo besin maddesi olarak görülür Çok sayıda glikoz molekülünün bir araya gelerek oluşturduğu bir yapıdır Arpa, buğday, patates gibi besinlerde görülür Suda erimezler Hücre zarındaki porlardan geçemeyecek kadar büyük moleküllerdir Hayvanlar nişastayı sindirim olayı ile glikoza dönüştürerek kullanırlar Nişastanın ayıracı iyot çözeltisidir Nişasta iyot çözeltisi ile mavi-mor renge dönüşür.

  Selüloz
  Bitkı, mantar ve bakteri hücrelerinde hücre zarının dışında bulunan hücre çeperi selülozdan oluşur Selüloz hayvan hücrelerinde bulunmaz Aynı zamanda hayvanlarda selülozun sindirimi yapılamaz Sadece geviş getiren memelilerin bağırsaklarında bulunan bakteriler selülozu sindirebilirler.

  Glikojen
  Hayvan hücrelerinde ve mantar hücrelerinde fazla glikozun depo şekli glikojendir Bitkilerde glikojen bulunmaz Hayvanlarda glikozun fazlası kas ve karaciğerde glikojen şeklinde depolanır Kandaki glikoz seviyesi düştüğünde ise glikojen glikoza dönüşerek kana geçer.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Şub 2017
Yükleniyor...