Kareköklü Sayılar Nedir

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 5 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. köklü Sayılar Nedir
  Kareköklü Sayılar Konu Anlatım

  Rasyonel sayılar kümesi sayı ekseninde sık olmasına rağmen sayı eksenini tam dolduramamaktadır;çünkü sayı doğrusu üzerinde görüntüsü olduğu halde rasyonel olmayan sayılar da vardır.

  Karesi 2 olan c doğal sayısını ele alalım.  a2 = 2 ise a sayısını a = Ö2 şeklinde gösterebilir ve karekök iki diye okuyabiliriz.Acaba bu Ö2

  sayısı hangi sayılar arasındadır?Bunu inceleyelim:

  12 =1 1=1

  (1,5)2 = 1,5 1,5=2.25 tir

  O halde Ö2 sayısı;1< Ö2 <1,5

  Buna göre Ö2 sayısı 1 ile 1,5 arasındadır,sayı doğrusu üzerinde görüntüsü olduğu halde rasyonel sayı değildir;çünkü iki tam sayının bölümü şeklinde yazılamaz.
  İşte sayı ekseni üzerinde görüntüsü olduğu halde,rasyonel olmayan Ö2, Ö5 , p , gibi sayılara irrasyonel(rasyonel olmayan) sayılar denir.I ile gösterilir.

  İrrasyonel sayılar kümesi ile rasyonel sayılar kümesinin birleşim kümesinin birleşim kümesine de reel (gerçek) sayılar denir.  R=Q U I Q ∩ I =O

  N Z Q R I R  R+=Pozitif reel sayılar

  R-=Negatif reel sayılar

  R= R- U {0} U R+  Reel sayılar sayı eksenini tamamen doldurur.Sayı doğrusunda her noktaya bir reel sayı karşı gelir,yani sayı doğrusu ile reel sayılar kümesi bire bir eşlenebilir.  a bir pozitif reel sayı olmak üzere; Öa = b ifadesine kareköklü ifade denir.

  a bir gerçek(reel) sayı ve m ,1 den büyük bir tamsayı ise mÖa sayısına ,a sayısının m inci kuvvetten kökü denir.m sayısına da kökün derecesi denir.  Öa da, kök derecesi 2 dir.


  alıntı
   
Yükleniyor...