Karın - Göbek Bölgesi Niçin Yağlanır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda okkan tarafından 4 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Göbek Yağlanmasından hepimiz şikayetçiyiz.Peki göbek yağlanması dengesiz beslen ve yetersiz egresize mi bağlı sadece? Tabi ki hayır okumaya devam edelim.

  Stres

  stres yeterince üstünde durulmazsa yalnızca göbeğimizi değil bir çok şeyi büyütebilecek bir potansiyele sahiptir. kendimizi stres altında hissettiğimizde vücudumuz kortizol denen bir hormon salgılar ve bu hormon karaciğerin ihtiyacımızdan daha fazla şeker yapmasına sebep olur. sonuçta da kendimizi aç hissederiz ve yeme eğilimde oluruz.

  Genetik

  genel olarak iki vücut tipi vardır: elma ve armut. şayet vücudunuzun alt kısımlarında bir yağlanma söz konusuysa siz armut tipi bir vücuda sahipsiniz. öte yandan vücudunuzun orta ve karın kısmında bir yağlanma durumu varsa elma tipi bir vücuda sahipsiniz demektir.

  yakın akrabalarınızı göz önünde tuttuğunuzda genelde orta kısımlarda bir yağlanma dikkatinizi çekiyorsa sizde de bu elma vücut tipine yatkın genler olabilir. bu da kilo aldığınız vakit fazla kiloların karın bölgenizde toplanmasına neden olacaktır.

  Menopoz

  kadında menopoz dönemine girildikten sonra vücudun farklı bölgelerinde yağlanma başlayabilir ve bu yağlanma en fazla karın bölgesinde gerçekleşir.

  Metabolizmanın Yavaşlaması

  yaşımız ilerledikçe metabolizmamız da yavaşlama eğilimine girer. bu da gençlere oranla daha az kalori yakılması anlamına gelir. yavaş bir metabolizma da vücutta, bilhassa karın bölgesinde yağ depolanmasına sebep olur.
  kendi sebebinizi belirleyin

  yazının başında da belirtildiği gibi karın bölgesindeki yağlanmanın en önemli nedeni rejim ve egzersiz hakkında eksikliklerdir.
   
  Son düzenleme: 4 Tem 2009
Yükleniyor...