Karınca çeşitleri nelerdir

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 29 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Karınca çeşitleri nelerdir
  Dünyanın hemen her yerinde bulunan karınca türlerinden biri olan firavun karıncası (Monomorum pharaonis) evlerde de yaşayan sarımsı ya da kırmızımsı küçük bir karıncadır. Firavun karıncası olarak adlandırılmasının nedeni, bir örneğinin ilk kez Mısır'da tanımlanmış olmasına dayanır. Uzunluğu 3 mm dolayında, duyargaları bükük, gözleri iridir. Bitkisel besinlerden çok hayvansal yağ içeren besinleri yeğler.
  Çoğu Güney Amerika'da yaşayan yaprakkesen karıncalar ya da bahçıvan karıncalar {Atta cinsi) yaprak parçalarını yuvalarına taşıyıp çiğneyerek çürümeye bırakır ve bu yığınların üzerinde üreyen mantarları yer.
  Afrika'da yaşayan göçmen karıncalar {Dorylus cinsi) çok büyük sürüler halinde göç eder ve bitki, hayvan ayrımı gözetmeden önlerine çıkan her canlıyı silip süpürürler. Kurbanları arasında kaçmayı başaramayan yaralı bir antilop, timsah, hatta bir aslan bile bulunabilir. Amerika'da yaşayan göçmen karıncalar {Ecıton cinsi) da benzer davranışlarıyla ünlüdür. Meksika'da insanlar bu karıncaların geldiğini görünce evlerinden kaçarlar. Karıncalar evlerdeki bütün böcekleri, örümcekleri, sıçanları, fareleri ve öbür küçük hayvanları yer. İnsanlar daha sonra bu hayvanlardan arınmış evlerine geri dönerler.
  Buğday karıncaları ya da hasat karıncalarının Amerika'da yaşayan {Pogonomyrmex cinsi) ve Akdeniz ülkelerinde yaygın {Messor cinsi) birçok türü vardır. Bu karıncalar çenelerini kullanıp genişçe bir alanın otunu temizler ve yuvalarına uzanan, birkaç santimetre genişliğinde, uzunluğu 30 metreye erişebilen, gene ottan arınmış yollar açarlar. Tohumlar bu yollardan yuvaya taşınır. Yuvadaki işçiler getirilen tohumların kabuğunu çıkararak dışarı atarlar. Yuvada filiz veren tohumları da dışarı çıkardıklarından bazen yuvanın çevresinde bir bitki çemberi oluşur.
  Amazon karıncaları (Polyergus cinsi) köleci karınca adıyla tanınan bir grup karınca arasında yer alır. Kırmızı renkli, iri ve kıvrık çenelidirler. Amazon işçilerinin tümü de "askerdir. Besin toplayamaz ve yavrulara bakamazlar. Bu karıncalar bazı küçük yapılı kara karınca türlerinin yuvalarına saldırır, koza ve larvalarını çalarlar. Yağmalama sırasında direnen karıncaları da öldürürler. Yuvalarına taşıdıkları kozalardan çıkan karıncalar Amazon karıncalarının bütün işlerini üstlenir, kendi yuvaları çok yakında olsa bile, Amazon kolonisinde kalırlar. Amazon anakarıncası çiftleştikten sonra, yavrularına bakamadığından bir kara karınca kolonisine yerleşmek zorundadır. Orada kalmak için bazı işçileri ve koloninin anakarıncasını öldürür. Kara karıncalardan çok daha güçlü olduğundan, koloninin yeni anakarıncası olmayı başarır
  Karıncalar evlerin istenmeyen konuklarıdır. Göçmen karıncalar yaşadıkları yörelerde zaman zaman büyük tehlike oluşturur. Gene tropik bölgelerde birçok tür, tarla ürünlerine zarar verir. Ama bazı karıncalar çok yararlıdır. Örneğin Avrasya'da yaşayan at karıncası ya da kırmızı orman karıncası {Formica rufa) ağaçlara zararlı birçok böceği öldürerek ormanların sağlıklı gelişimine yardımcı olur. İsviçre gibi bazı Avrupa ülkelerinde bu karınca kolonileri özel olarak yetiştirilip, ormanların çeşitli kesimlerine yerleştirilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Tem 2014
 2. Firavun, Çılgın, Hırsız, Kaldırım, Ateş, Arjantin karıncıları mevcuttur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Tem 2014
 3. Marangoz Karıncalar : Boy: 1.50 cm
  Renk: Cinsine göre çoğunlukla siyah veya kahverengi, kırmızı.Davranışları
  Marangoz karıncalar adlarını, yuva yapmak için tahta aksamları delmelerinden, oymalarından alırlar. Birçok gıda çeşidi ve özellikle diğer böcekler ve yağlı yiyeceklerle beslenirler.
  İlkbahar geldiğinde, bazı üretken karıncalar büyük koloniden ayrılırlar. Kanatlı olan ve uçabilen bu karıncalar, genellikle evlerin içerilerinde ana koloniye bağlı uydu koloniler oluştururlar. Bu uçma özellikleri marangoz karıncalarla mücadeleyi çok zorlaştırmaktadır.

  Ateş Karıncalar : Boy: İşçilerin boyu 0,3 – 1,0 cm arasında değişir.

  Renk: Kırmızımsı kahverengi
  Isırma özelliğiyle diğer karıncalardan kolaylıkla ayırt edilir.Davranışları
  Isırmaları sebebiyle insanlar için sağlık tehdidi oluştururlar. Isırdıklarında genelde yalnızca ortası beyaz bir şişlik oluşurken, alerjisi olanlarda daha ciddi reaksiyona yol açabilir. Yuvalarıyla yanlışlıkla temas edildiğinde, aynı anda düzinelerce hatta yüzlerce ısırma olması riski arttırır

  Arjantin Karıncası: Boy: 3 mm

  Renk: Koyu kahverengiden siyaha ve parlak renklidir.Davranışları
  Kolonilerinin yüzlerce kraliçesi olup her bir koloni alt kolonilere bölünebilir ve yeniden birleşebilir. Bu birleşmeler birkaç binayı kapsayacak dev koloniler oluşturabilir ve işçi karınca nüfusu on binleri geçebilmektedir. Sıcak dönemlerde ana gıdaları, yaprak bitleri ve benzeri bazı haşereler tarafından üretilen tatlı usarelerdir. Dolayısıyla yaprak bitlerini cezbeden meyve ağaçları, gül ve çeşitli bitkiler Arjantin karıncalarının istilasına yol açmaktadırlar


  Firavun karıncalar: Boy: Çok küçük, 3 mm, diğer karınca türleriyle kolayca karıştırılabilir.

  Renk: Sarı
  Antenlerinin bitimindeki üç bölümlü (segmentli) çomak vasıtasıyla ayırt edilebilirler.Davranışları
  Konut ve binalarda kontrolü ve yok edilmesi en zor olan karıncalardır. Kalıcı uygulamayla işçi karıncalar öldürüldüğünde, en az bir koloninin hayatta kalmasını garantilemek için iki veya daha fazla koloniye ayrılırlar. Bu sebeple istila, uygulamalara devam edilirse tüm binaya yayılır.

  Banyo ve mutfak gibi rutubetli alanlara yakın noktalarda yuva kurarlar. Odadan odaya duvar içlerindeki su ve elektrik hatları kanallarından geçerler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Tem 2014
Yükleniyor...