Kariyermi Yoksa Çocukmu

'Kadınca' forumunda EyLüL tarafından 1 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Annelerin hayatını kolaylaştıran özel çözümlerle hem bebeğinizi büyütün hem de kariyer yapın

  Hayatlarını Çocuk mu Kariyer mi sorusuna cevap arayarak geçiren hanımlar, bu iki seçenekten yalnızca birini tercih ettikleri zaman ilginç sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

  Kendisini mükemmeliyet ve süper kadın olmaya adayan hanımlar ise, hem çocuk yapmayı hem de kariyer yapmayı yeğliyor. Bunun da çok kolay olmadığı günümüz koşulları, kadınların bir takım psikolojik bunalımlardan geçmesine yol açıyor.

  Toplumda kadınımıza aşılanan en önemli hususlardan biri, öncelik hakkının çocuk olduğu yönündedir. Tartışılmaz doğru olan bu gerekçe kadınlarda seçim yapma özgürlüğünü nispeten kısıtlıyor.

  Çalışan kadın, anne olan kadın, evinin kadını olan kadın, evlat olan kadın, eşinin karısı olan kadın.

  Kadının kendisi için uygun olan zaman diliminde yoğunluğunu kariyerine yönlendirmesi, çocuk sahibi olmak istediği zaman kariyerini ikinci plana koyup bebeğinin ihtiyacı olan ilgi ve bakımı üstlenmesi bir zaman sonra ise yeniden kariyeri için önemli girişimlerde bulunması mümkündür.

  Ülkemizde ve dünyada giderek daha fazla kadın, üniversite okuyarak iş hayatına atılıyor. Evlenme ve çocuk yapma yaşı da bir önceki nesle oranla daha geç olduğu için, hamilelik kararına kadar kadınlar iş yerlerinde oldukça iyi konumlara gelme şansını yakalıyorlar.

  İşe zaman ayırmam kötü bir anne olduğum anlamına mı gelir.Ne yazık ki bilimsel araştırma verileri kadınları rahatlatır cinsten değil. Çalışmalar, aynı kadın yöneticinin eğer görünür şekilde hamileyse daha az çalışkan, daha az güvenilir ve daha mantıksız olarak algılandığını gösteriyor.

  Ev işleri, yemek gibi konularda daha az mükemmeliyetçi olmak ve mümkünse yardım almak, bunun yerine çocuk ve eşle geçilen zamanı artırıp keyifli hale getirmeye çalışmak başarılı çalışan annelerin en önemli sırrı.
   
Yükleniyor...