Karlı ve buzlu zeminde araç nasıl kullanılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 27 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Karlı ve buzlu zeminde araç nasıl kullanılır

  Karlı havalarda zincir takmak çözümdür. Ancak bu parçaya olan ihtiyaç kısıtlı bir alandır. Gizli buzlanmada da fayda sağlaması çok da muhtemel değildi. Kullandığımız otomobilin, 2 veya 4 tekerlekten çekişli, zincirli hatta paletli dahi olması, ABS, ESP, ASR gibi sistemlerle donatılmış olması kaygan yüzeylerde her zaman yardımcı olamaz. Gaz pedalına basma zamanı, frenleme şiddeti ve direksiyonu çevirme tarzı, kar ile buz üzerinde araç kullanırken ön plana çıkıyor.

  Gaz tepkilerini yumuşatın

  Kaygan yüzeylerde çekişin olduğu tekerlekler patinaja düştüğünde, araç daha fazla zorlanmamalı. Diğer pek çok dinamik etkende olduğu gibi gaz tepkilerinizi de ufak değişimlerde yapmalısınız. Vites değişimlerinde debriyajı aniden bırakmayın. Tekerlekleri patinaja düşürebilecek zeminlerde ikinci hatta üçüncü viteslerde kalkış yapmaya özen gösterin. Patinaj ile yola tutunmaya çalışmak debriyaj balatalarının ve lastiklerin ömründen çalar. Gaz pedalına basarken sanki ayağımızın altında yumurta varmış gibi davranmak gerekir!

  Panik fren yapmayın

  Kaygan zeminlerde yol alırken, takip mesafenizi daha uzun tutun. Karlı veya buzlu zeminde panik fren yaptığınızda aracınızın kuru zemine oranla çok daha uzun mesafede durabilir. Hatta başka bir yere çarpana kadar ilerleye de bilir. Bu tip durumları yaşamamak için panik frenden olabildiğince kaçının. Yavaşlama için motor frenini tercih edin. Mümkün olduğu kadar vites küçülterek yavaşlamak gerekir.

  Direksiyonda sert tepkiler vermeyin

  Kuru zeminlerde dahi ani direksiyon tepkileri, aracın ağırlık merkezini kolaylıkla bozarken, kaygan zeminlerde bu durum daha da kolay gerçekleşir. Gaz ve fren tepkilerindeki sakin karakteri direksiyon için de uygulamalısınız. Dönmek istediğiniz yöne tayin ettikten sonra yavaşça o yöne doğru hareketi gerçekleştirmelisiniz. Sert yapılan her hareket otomobilin çok daha sert bir biçimde tepki vermesine yol açacaktır.

  Türkiye'ye özel

  Her yıl kış mevsimi gelmeden önce, kış lastikleri ve kış bakımının önemini anlatmamıza rağmen, Türkiye'deki çok sayıda araç sahibi yaz veya dört mevsim lastiklerini kullanmaya devam ediyor. Bu da, tipik görüntüleri sürekli görmemize yol açıyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şub 2017
Yükleniyor...