Kaşgarlı Mahmut hangi alanlarda eser vermiştir

'Etüt Merkezi' forumunda Meryem tarafından 25 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cevap: Kaşgarlı Mahmut hangi alanlarda eser vermiştir

  Kendisini Türk dili araştırmalarına vakfetmiştir.
  Kaşgarlının günümüze kadar ulaşan eserinin adı "Divânü Lügâtit-Türk"tür.Kaşgarlı Divânü Lügâtit-Türkü yazış amacını eserinin önsözünde şöyle belirtiyor: “Türk dili ile Arap dilinin at başı beraber yürüdükleri bilinsin diye... yani o eserini yabancılara özellikle de Araplara Türkçenin üstün bir dil olduğunu ve diğer dillerle yarışabilecek seviyede olduğunu belirtmek için yazmıştır. Eserini yazmak için Türklerin bir çok şehrini gezmiş dolaşmış ve birçok not aldıktan sonra eserini yazmaya koyulmuştur. İyi bir hazırlanma ve çalışma neticesinde ortaya çıkan bu eser bize XI. yüzyıldaki Türklerin tarihi coğrafyası kültürü folkloru yaşayışı edebiyatı belli başlı yerleri belli başlı kişileri günlük hayatta sık sık kullanılan kelimeleri vb. birçok özelliğini yansıtmaktadır. Bu yönüyle eser Türk tarihinde bir “hazine sayılmaktadır. Yazar yukarıda saydığımız özellikleri lügatine seçmiş olduğu kelimeleri örneklerken kullanmıştır ve bunda da çok başarılı olmuştur. Normalde eser bir sözlük olmasına rağmen seçtiği örneklere baktığımızda gerek savlar (atasözleri) sagular (ağıt) beyitler çeşitli şiir parçaları deyimler ve gerekse de çeşitli yer adlarına ve kişi adlarına rastlamaktayız.
  Kaşgarlı lügatine almış olduğu sözcükleri açıkladıktan sonra onları daha anlaşılır kılabilmek için sözcükleri cümle içerisinde örnekleme yoluna gitmiştir. Bu yola başvurduğunda ise örnek olarak da sıradan cümleler değil o zaman halk arasında kullanılmakta olan savlar (atasözü) sagular (ağıt) destanlar beyitler dörtlükler koşuklar deyimler veya çeşitli edebî cümleleri almıştır. Bu yolla sözcüklerin daha kolay anlaşılmasını ve aynı zamanda akılda daha çok kalmasını sağlamıştır.

  Bir eseri daha olduğunu divanında söylemekle beraber bu eser henüz bulunamamıştır. Bulunamayan bu eserin adı "Kitabu Cevahirün – Nahv fi Lugatit-Türkî (Türk Dilinin Nahiv Cevherleri)". Türk dilinin ilk gramer kitabı.Nerede ve nasıl kaybolduğu belirlenemeyen bu eser, günümüze ulaşmamıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Nis 2014
 2. Cevap: Kaşgarlı Mahmut hangi alanlarda eser vermiştir

  kaşgarlı mahmut hangi alanda eser vermiştir
   
 3. Cevap: Kaşgarlı Mahmut hangi alanlarda eser vermiştir

  Kaşgarlı Mahmut türk dilini yüceltmek amacıyla birçok eser vermiştir.
   
 4. Cevap: Kaşgarlı Mahmut hangi alanlarda eser vermiştir

  bnm de sordğm soru bu yha zaten
   
 5. Cevap: Kaşgarlı Mahmut hangi alanlarda eser vermiştir

  Kasgarli mahmut türk diline kendini adamistir
   
Yükleniyor...