Kasım ayındaki önemli günler ve haftalar

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Habibe tarafından 23 Kas 2015 tarihinde açılan konu

 1. Kasım ayındaki önemli günler ve haftalar nelerdir

  Kasım ayı içerisinde de kutlanılan bir çok önemli gün ve hafta yer almaktadır.Bu önemli gün ve haftaların tarihleri, isimleri ve açıklamalarıyla birikte sayfamızda bulabilirsiniz.

  Kızılay Haftası (29 Ekim-4 Kasım)
  Organ Bağışı ve Nakli Haftası (3-9 Kasım)
  Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım)
  Atatürk Haftası (10-16 Kasım)
  Afet Eğitimi Hazırlık Günü (12 Kasım)
  Dünya Felsefe Günü (20 Kasım)
  Dünya Çocuk Hakları Günü (20 Kasım)
  Öğretmenler Günü (24 Kasım)


  01 Kasım Türk Harflerinin Kabulü

  01 Kasım 1928 tarihli 1353 sayılı “Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında kanun” ile yeni alfabe uygulanmaya başlandı 03Kasım 1928).


  04 Kasım UNESCO Günü
  UNESCO, 4 Kasım 1946 tarihinde 44 ülke tarafından Londra’da yapılan bir toplantı sonrasında kurulmuştur. Merkezi Paris’te olan UNESCO’nun amacı; eğitim, bilim ve kültür alanında çalışmalar yaparak barışın ve güvenliğin korunmasına, insan hak ve özgürlüklerine katkıda bulunmak... olarak açıklanmaktadır. Amacı bu şekilde açıklanmasına rağmen UNESCO’nun bugüne kadar bu konularda kalıcı çözümler ürettiği de görülmemiştir.  06 Kasım Dünya Şehircilik Günü
  8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü temsilen, grafik anlatım olarak kullanılan amblem üç temel renkte olup; sarı renk güneşi; mavi renk su ve havayı; yeşil renk ise yeryüzünü ve yeşil dokuyu ifade etmektedir. Sembolün ana öğesi de güneştir. Amblem, “20. Dünya Şehircilik Günü”ne kadar Dünya Şehircilik Günü Türkiye Daimi Komitesi Başkanlık Sekreterliğinin yazışmalarında, antetli kağıtlarında ve tüm duyuru afişlerinde yer almıştır. Amblemden Dünya Şehircilik Günü özel flaması da yapılmıştır. 1996 yılına kadar Başkanlık Sekreterlik çalışmalarının yürütüldüğü MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde korunan flama, 4. Kongre döneminde törenle Oda Yöneticilerine teslim edilmiştir. Sonraki yıllarda, nerede olursa olsun, yapılacak anma toplantılarında da flamanın salonda bulunmasının gelenek haline getirilmesi istenmiştir. Umarım, flama halen korunuyordur.

  09 Kasım Organ Nakli Haftası
  Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.

  10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

  Atatürk 10 Kasım 1938 günü saat 9’u 5 geçe, Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etti. Nâşı, 21 Kasım 1938 günü İstanbul’dan Ankara’ya nakledilerek, Etnoğrafya müzesindeki geçici kabrine konuldu. Daha sonra ölümünün 15. Yıldönümünde, 10 Kasım 1953 günü Anıtkabir’e edebî istirahatgâhına nakledildi.
  Kasım 2.Haftası

  Dünya Çocuk Kitapları

  1917-Amerikan İzcileri kitaplık yöneticileri

  1956-Türkiye’de kabul edildi.


  Kasım 2.aftası

  Dünya Kalite Günü


  - Türk Standartları Enstitüsü (TSE)  16 Kasım Uluslar Arası Hoşgörü Günü

  UNESCO tarafından ilân edildi.

  16 Kasım 1945’de UNESCO Anayasası kabul edildi.


  17 Kasım Dünya Komşular Günü

  Gazeteci Hıncal Uluç ve arkadaşları ilan etti.


  20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü


  20-26 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Hf.


  22 Kasım Diş Hekimleri Günü


  - Sağlık Bakanlığı

  - Diş Hekimleri Odası


  24-30 Kasım Öğretmenler Günü


  24.11.1928 Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabulü.

  24.11.1981’den beri kutlanıyor.


  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Kınama Günü

  “25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde Sosyal Değişim Hareketi’nden Mirabel kız kardeşler, arabalarından indirilerek vahşice öldürülmüşlerdi. Bu olayın unutulmaması için, 25 Kasım Latin Amerikalı ve Karaiblifeministler tarafından “Kadına karşı şiddete son” günü ilan edildi. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da kabul edilen bu tarih “Kadınlara Karşı Şiddete Duyarlılığı Arttırma ve Bu Şiddeti Kınama Günü” (Awareness Day ofViolence Against) adını aldı.”