Kaslarla ilgili bilgi

'Sağlık Rehberi' forumunda alemşah tarafından 11 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ağrıyan Bir Kası Çalıştırmalı mıyız?

  Çalıştırmamak daha doğrudur. Bacak çalıştırırsanız ve bacaklarınız “Squat hareketinden dolayı ağrıyorsa ve o gün “Göğüs çalışmanız varsa sorun yoktur. Fakat bacak çalışmanız varsa ve bacak kaslarınız son bacak çalışmasından sonra hala ağrıyorsa, en az bir gün daha dinlenmelisiniz. Çünkü kaslarınız dinlenirken de gelişir ve yenilenir.

  Kasların Çalışma Sırası Önemli midir?

  Çalışma prensibi ve verimlilik açısından önemlidir. Kaslar büyükten küçüklere doğru çalıştırılmalıdır. Geniş kaslarınız yeterince gelişmişse zayıf olan kasları çalışmakla başlayabilirsiniz. Genelde şu sıra ile çalıştırmayı tercih etmelisiniz:

  Quadriceps (Bacak)
  Pectoralis (Göğüs)
  Latissimus (Sırt)
  Hamstring (Arka Bacak)
  Deltoid (Omuz)
  Calf (Baldır)
  Triceps (Arka Kol)
  Biceps (Pazu)
  Forearm (Ön Kol)
  Wrist (Bilek)
  Abdominal (Mide ve Karın)

  Bu kuralın önemi şudur: Geniş kasların büyümesi için daha çok çalışması gerekir. Eğer Triceps'lerinizi çok yorarsanız, göğüs kaslarınız için en verimli olan “Bench Press hareketini, triceps kaslarınız bitkin olacağından, çok etkili ve ağır kilo ile yapamayacaksınız ve bundan dolayı göğüs kaslarınız iyi gelişmeyecektir.

  Bacak için en verimli hareket olan “Squat tan evvel mide ve karın kaslarınızı yorarsanız, Squat hareketindeki veriminiz düşecektir. Çünkü mide ve karın kasları squat hareketi için çok önemlidir ve bacak çalışmasından evvel çalıştırmaktan kaçınılmalıdır.

  Yağ Yakmak İçin Ne Kadar Süre Çalışılmalı?

  Aerobik bir çalışma (koşu v.b.) en azından 12 dakika sürmelidir. Bu süre vücudun yağ yakma enzimlerini üretene kadar ihtiyaç duyduğu süredir. Fakat bu süreye ısınma ve soğuma hareketlerinde geçen süre dahil değildir. Söz konusu süre ve çalışma sıklığı arttıkça, istenilen hedefe daha çabuk ulaşılabilir. Yani 25 - 30 dk. ve üzeri aerobik (koşu v.b.) çalışmalarda vücut enerji üretebilmek için yağları kullanacaktır.

  Kısaca, vücuttaki yağların enerjiye dönüşebilmesi için, yani yağlardan kurtulabilmek için vücudun hareket etmesi gereklidir.

  alıntı
   
Yükleniyor...