kastamonu evlerinin mimari ozellikleri nasıldır

'Türkiyem' forumunda Demet tarafından 9 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. kastamonu evlerinin geleneksel mimari özellikleri
  Kastamonu'da kamu yapıları genellikle taştan, konaklar ise ahşaptan yapılmıştır. Kastamonu kentsel sit kapsamına alınmıştır.
  Kastamonu’da konaklar, diğer tarihi yapılarla birlikte şehrin kültürel kimliğinin korunmuşluk öğesi olarak göze çarpmaktadır. Kastamonu’nun coğrafi yapısındaki değişik etmenlerden dolayı sivil mimarlık öğeleri de, içinde bulundukları yörenin beşeri coğrafyasına uygun olarak yapım tekniği ve tasarımlarında oldukça zengin bir çeşitlilik sunmaktadırlar. Özellikle kent merkezinde yer alan konakların en önemli özellikleri arasında ilk başta gelen unsur, her bir yapının ön cephelerinde farklı mimari tasarım ve estetik anlayışın hayata geçirilmiş olmasıdır.
  Kastamonu’nun iki katlı konaklarında zemin kat, diğer kentlerde olduğu gibi sağır değil, birebir hayata açılan ve günlük yaşamın başladığı kat olmasıdır. Birinci katlar aile yaşamının ortak alanı iken, ikinci katlar ise evin konukları için ayrılmış özel mekânlar olarak tasarlanmışlardır.
  Sivil mimarlık yapılarının inşasındaki temel düşünce, komşunuzun güneşini, gölgesini ve manzarasını engellememek ve bulunduğu alanı en iyi şekilde değerlendirme düşüncesi, Kastamonu’da yer alan konaklarda en iyi şekliyle görülmektedir.
  Kastamonu evleri geleneksel pederşahi Osmanlı aile tipine uygun biçimde, çok odalı olark yapılmışlardır. İki katlı yapılar halinde olan evlerin tamamına yakını ahşaptır. temellerinde taş kullanılmıştır, birinci ve ikinci katlardan genellikle eli böğründelerle dışa doğru çekme kat uygulaması dikkat çeker.
  Evlerin zemin katlarında odunluk, ahır gibi bölümler bulunur. üst katlar günlük yaşama ayrılmıştır. Geniş bir sofaya açılan odalarda yüklükler, gusülhaneler ve ocaklar bulunur. Evlerin saçaklarında ve köşelerinde kapıların üstünde değişik biçimlerde yazılan yazılar ve şekiller göze çarpar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Kas 2014