Kaygı Bozukluğu Belirtileri

'Türkçe Sözlük' forumunda anniccha tarafından 9 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kaygı esas olarak insanın korku içinde olması dolayısıyla çabuk öfkelenmesine ve tedirgin olmasına yol açmaktadır. Buna yukarıda saydığımız modern zamanların zorlukları sonucunda oluşan stresin birikmesi neden olabileceği gibi kişinin hayatında üst üste meydana gelen olumsuz olayların toplamı da yol açabilmektedir. Endişeler ve stres kontrol altına alınmadığı zaman kronikleşir ve kaygı bozukluğuna evrilebilir.
  Erkek ve kadınlarında en sık görülen kaygı bozukluğu belirtisi nefes alıp vermede zorluk ya da nefes darlığıdır. Herhangi özel bir durum olmamasına karşın kişi derin nefesler alma ihtiyacı duyar. Bunun nedeni kaygı dolayısıyla vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerine yeterli miktarda oksijen gitmemesidir.
  Göğüs sıkışması ya da göğüs ağrısı kaygı bozukluğu habercisi olabilir. Kaygı bozukluğu belirtisi olarak meydana gelen göğüs sıkışması insandan insana farklı zamanlarda ve sıklıklarda görülebilmektedir.
  Yorgunluk, bitkin hissetme, tahammülsüz olma gibi haller kaygı bozukluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Ağır bir iş sonucunda yaşanan yorgunluktan farklı olarak kaygıya bağlı yorgunluk uyku düzeninin bozulmasına, insanın kendini bitkin hissetmesine rağmen daha az uyku uyumasına ve sürekli asabi olmasına yol açmaktadır.
  İncir çekirdeğini doldurmayan durumlarda gösterilen aşırı tepkiler, yapılan her türlü işe ve aktiviteye karşı ilginin azalması, enerjisiz hissetmek ve sebepsiz mide bulantısı kaygı bozukluğu belirtileri arasında en çok rastlanan belirtilerdir.
  Kaygı bozukluğu yaşayan pek çok insan kas ağrıları, yinelenen baş ağrıları, ağız tadının azalması, yüksek ya da düşük kalp atışı, terleme fiziksel kaygı bozukluğu belirtileri arasında sayılabilir. Özellikle kaygı bozukluğu yaşayan kadınlar baş dönmesi ve kusma gibi belirtiler gösterebilir.
  Kaygı bozukluğu ayrıca erkek ve kadınlarda sindirim sorunlarına yol açmaktadır. Kabızlık veya ishal yaşanan kaygılar sonucunda görülebilir. Kaygının uzun süreli yaşanması durumunda hastalar yüksek tansiyondan şikayetçi olabilmektedir. Tüm bunlar dışında zayıf konsantrasyon kaygı bozukluğu belirtileri arasında yer almaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Haz 2015
Yükleniyor...