Kaymaklı Türk Kahvesi

'Damak Keyfi' forumunda Destina tarafından 10 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kaymaklı Türk Kahvesi Tarifi

  Malzemeler

  2 çay kaşığı Kahve
  2 çay kaşığı Toz Şeker ( Kesme Şeker olmaz )
  1 fincan soğuk Su veya soğuk Süt
  [​IMG]

  Yapılışı

  Malzemeler cezveye konulup,ocağın altı yakılır.Çay kaşını eğik tutarak 1-2 kez karıştırılır.Köpürene kadar hiçbir şey yapmadan beklenir.3 kez köpürtülerek,her seferinde köpüğü fincana dökülür.Afiyet olsun.

  NOT : Kahvenin yanında bitter çikolata da tercih edilebilir.

  Kahvenin içinde; 614 mg Sodyum,100 mg Potasyum, Kafein, Teofilin, Tanen, Uçan Yağ, Şeker, Sabit Yağ, Selüloz bulunur.

  Kahvenin Yararı

  Kahvenin bileşiminde en önemli olarak kafein alkoloidi vardır. Kafeinin az miktarının damarları genişletmek sûretiyle uyarıcı etkisi vardır.Kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, böbrek damarlarını genişleterek idrarı çoğaltır, solunumu hızlandırır,migren ağrısına iyi gelir,susuzluğu giderir.1 çay bardağına yarıya kadar limon sıkılıp, 2 çay kaşığı kahve, 2 çay kaşığı bal atılıp,karıştırılıp içilirse ishale iyi gelir.Gece uyanık olunması gerektiği yerlerde,imtihan gibi heyecan lı yerlerde içilir.Balla tatlandırılıp içilmeye devam edilirse boğmaca ve öksürüğe iyi gelir.Günde 1-2 fincan kahve balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse zayıflamaya yardımcı olur. Kanı beyne çekerek, beynin faaliyetini arttırır ve narkotiklerle zehirlenmelere karsı kullanilir. Kahvede az miktarda protein, yağ ve sakaroz bulunur. Kahve, ye çekirdek olarak veya çekilmiş olarak (kavrulup-öğütülmüş) olarak satılır. Kavrulup öğütülmüş kahve çabuk bayatladığından, daha çok çekirdek kahve tercih edilir.Normali şifadır.Kahve içmeden ön ce şeker,kaymak,badem,fıstık gibi şeyler yemek faydalıdır.

  Yan Tesiri

  Fazla miktarda alındığında uyarıcı etki fazlalaşır, kalbin çarpıntısını arttırır, tansiyonlu kişilerin tansiyonunu yükseltir, sinir bozukluğu ve kabızlık yapıcıdır. Basurlulara zararlıdır.Kulakların uğuldamasına sebep olur. Çok fazla alınırsa ölümle sonuçlanabilir.


   
 2. Cevap: Kaymaklı Türk Kahvesi

  Yaw resmini görünce canım istedi birden ama yan etkilerini okuyunca vazgeçtim..:f106:

  Teşekkürler Destina..:f40:
   
 3. Cevap: Kaymaklı Türk Kahvesi

  süper görünüyor kim takarki yan etkilerini olsada içsek şöyle bol köpüklü :f106:
   
  Son düzenleme: 11 Şub 2009
Yükleniyor...