keban barajı nerededir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 27 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. keban barajı Nerede
  Türkiye ve Suriye nin doğu bölgelerini sulayıp Irak topraklarını aştıktan sonra Basra körfezine dökülen Fırat nehri üzerinde,Türkiyenin Doğu anadolu bölgesinde Elazığ ın Keban ilçesi yakınlarındadır.1965 ila 1975 yılları arasında inşa edilmiştir.

  kebanbaraji.jpg

  Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali yıllardan beri üzerinde bu ülke insanlarının ve teknisyenlerinin düşünerek hayal edip görmek özlemini çektikleri fiziki bir yapı olayı olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Anadolu insanı yıllardır bu ülkenin en bereketli ve imkanlar bakımından en büyük nehir olan Fırat’ a gem vurmak ve ondan yararlanmak özlemini çekmiştir. Keban Boğazında dünyanın en zor temel şartları içinde 211 mt yüksekliğinde bir baraj ve arkasında 125 km2’ lik bir gölün oluşturulmasında sağlanan mutlu başarı bu büyük özlemin gerçekleştiğini gösteriyor.

  Keban Barajı asırlardır Anadolu topraklarını kemirerek bereketli Mezopotamya Ovasını meydana getiren Fırat Nehrinin 20.yy. ikinci yarısı ve Cumhuriyetimizin 50. Yılında Türk Milletinin hizmetine sokan dev bir Cumhuriyet eseridir.

  Fırat nehri su gücü enerji üretimi bakımından Türkiye’nin en büyük kaynağı durumundadır. Keban Barajı bu amaçla Fırat üzerinde kurulmakta olan dev barajlar serisinin kilit noktada bulunan ilk ana barajdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014
 2. Keban Hidroelektrik Santrali, Elazığ'ın Keban ilçesinde Fırat Nehri üzerinde bulunmaktadır.
  1965 ila 1975 yılları arasında inşa edilmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014
 3. Cevap: keban barajı nerededir

  harikkkkka tam aradığım şey
   
 4. Cevap: keban barajı nerededir

  çok teşekkürler bilgileriniz için..