kelebekler hakkında bilgi kısa

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kelebekler hakkında özet bilgi

  Kelebekler Ne Kadar Yaşar?: kelebeklerin bazı çeşitleri birkaç gün, bazıları birkaç hafta, bazıları ise bir yıl kadar yaşar.

  Kelebeklerde Başkalaşım: dişi kelebek yumurtalarını yaprakların alt yüzeyine bırakır. Bu yumurtalardan çıkan tırtıllar yaprakları kemirerek büyümeye başlar. Beslenip gelişimini tamamlayan tırtıl bundan sonra bir dinlenme ve uyku dönemine girer. Koza dönemi denilen bu evre içinde ağzının yanındaki bir bezin çıkardığı ipeksi bir iplikten kendisine bir odacık örer. En büyük değişim ise bu odacık içindeki uykusu sırasında olur. tırtıl burada kelebek biçimine dönüşmeye başlar. Başkalaşımını tamamlayınca kabuğu yararak dışarı çıkar.

  Kelebeklerin Özellikleri: erkek kelebekler güzel kokuludur, dişi kelebekler ise ya kokusuzdur ya da kötü kokarlar. Ancak bu kötü koku onları kuşlara yem olmaktan kurtarır. Kelebeklerin bazı türleri uzaklara gidemez, bazıları ise uzun yolculuklara çıkar. Göç eden kelebekler binlerce, milyonlarca gruplar halinde bu göçü gerçekleştirirler.

  Kelebeklerin başkalaşım sonucunda hiçbir zararları yoktur. Ancak tırtıl iken bazıları sebze bahçelerine zarar verir

  Kelebekler Hakkında Bilgi Kısa

  Doğada zehirli kelebekler vardır. Kral kelebek olarak tanınan tür, zehirli ipek otu bitkisi ile beslendiği için kelebek yiyen kuş, kertenkele vb böcekler için tehlikeli bir av olabilir.

  Bazı kelebek türleri tıpkı kokarca gibi çok kötü kokar. Mesela zebra kırlangıç kuyruk türü, salgıladığı kötü koku sayesinde aç hayvanlardan korunabilmektedir.

  Çok küçük kelebek türleri vardır. Guinness Rekorlar kitabına göre Dünyanın en küçük kelebek türü Ot Mavisi kelebeğidir.

  Saldırgan olan kelebek türleri de vardır. Afrika da yaşayan yeşil damarlı paşa kelebeği türü bilinen en saldırgan türdür.

  Kamuflaj yapabilme özelliğine sahip türler vardır. Malezyalı yaprak kanat türü, bulunduğu ortama uyarak kendini saklayabilmektedir. Uçmadığı zamanlar da kanatlarını toplayarak kamufle olabilmektedir.

  Yiyeceklerini ayaklarında bulunan alıcılarla tadarlar. Her ne kadar yiyecek konusun da seçici değillerse de, üzerine kondukları bir şeftalinin tüylerinden ne kadar tatlı olduklarını anlayabilirler.

  Tabiatın en gizemli canlılarından bir tanesidir. Tırtıl olarak başlayan hayatları, pupa olarak devam eder ve muhteşem desenlere sahip kelebek olarak sona erer.

  kelebeğin uçabilmesi için ideal vücut ısısına sahip olması gerekmektedir. 15-40 derece arası bir sıcaklık kelebek için ideal sıcaklıklardır. Kelebekler vücut ısılarını arttırmak için güneşlenebilirler.

  Büyük boyutlu, belki de bugüne kadar hiç görmediğiniz büyüklükte kelebek türleri vardır. Dünyadaki en büyük kelebek türü dev kanat kelebekleridir. Kanat uzunlukları bir 30 cm civarındadır.

  Bilim adamlarına göre dünya üzerinde yaklaşık olarak 20.000 kelebek türü vardır. Kelebekler, Antarktika hariç bütün kıtalar da yaşayabilmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014