Kemankeş Kara Mustafa Ağa

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 8 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aslen Arnavut olup İlbasanlı veya Avlonyalıdır. Küçük yaşta İstanbul'a gelerek yeniçeri ocağı ağalarından Kara Hasan Ağa'ya intisap ile o sayede yeniçeri ocağına kaydedilmiş ve sonra çorbacı (bölük kumandanı), kul kethüdası ve 1043 H.-1633 M. de sekbanbaşı olmuştur.
  1638 yılının Aralığında Kemankeş Kara Mustafa Paşa vezir-i âzam olmuştur (1048 Şaban 19 ve 1638 Aralık).

  Bağdat, bunun sadareti zamanında geri alınmış ve pâdişâhın dönüşünden sonra arada kalarak 1049 başlarında (1639 mayıs) İranlılarla Kasr-ı Şirin muahedesi'ni yaparak kaleleri tamir, hudut işlerini düzeltip lâzım gelen ıslahatı yaptıktan sonra dönmüştür.

  Gelir ve giderleri ayarlayarak sarayda tasarruf yapılmasını sağladı. Paşanın bu davranışları bazı kişilerin çıkarlarına dokundu. Kösem Sultan'ın Mustafa Paşa hakkındaki entrikalarına, Cinci Hoca ve Silahdar Yusuf Paşa'nın çalışmaları eklenince, Sultan Birinci İbrahim'in emriyle 26 Ocak 1644'te idam edildi. Mezarı Parmakkapı'da kendi yaptırdığı medresededir. Yiğit, cesur ve tedbirli bir devlet adamıydı. Ayrıca Kurşunlu Mahsen'deki bir kiliseyi camiye çevirtti. Tokat'ta Mehmed Paşa Hanı'nı tamir ederek cami ve hamam yaptı. 500 ev inşa ederek Sivas Yenişehrini meydana getirdi. Eğri'de büyük bir hamam, mektep, sayısız çeşmeler ve Edirne'de Köse Mihal köprüsünü yeniden yaptırdı.

  Alıntıdır​
   
Yükleniyor...