Kemerde Şezlonglar Neden Kalkıyor

'Sosyal Konular' forumunda zamaneanne tarafından 20 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Otellerin Şezlongu Neden Kalkıyor


  Kemerde Otellerin Şezlongu Kalkıyor  [​IMG]

  Kemer Kaymakamlığı, Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'nin 2007 yılında aldığı 'sahillerdeki şezlongların kaldırılması' yönündeki kararı uygulamaya koydu.

  Göynük Kent Konseyi üyeleri Ersan Yurdaer ve Hüsnü Ünal, Haziran 2006da topladıkları 3 bin 2 imzalı dilekçe ile Kemer Kaymakamlığı ve Göynük Belediyesine başvurarak, aralarında 5 yıldızlı tatil köylerinin de bulunduğu 16 otelin işgallerinin kaldırılarak sahil bandının halkın kullanımına açılmasını istedi. Taleplerine cevap alamayan Yurdaer ve Ünal, 2007 yılında kaymakamlık ve belediye aleyhine Antalya İdare Mahkemesine dava açtı. Antalya 2nci İdare Mahkemesi, Ersan Yurdaer, Dursun Satıcı ve Mehmet Kirazın açtığı davayı inceleyerek 3 Mayıs 2007de kaymakamlık ve belediyenin vatandaşların talebine cevap vermeyerek zımnen reddetmeleri işlemini iptal etti. Antalya 2nci İdare Mahkemesinin bu kararına, Bölge İdare Mahkemesi nezdinde itiraz eden Göynük Belediyesi, otellerin ecrimisil ödemelerini gerekçe gösterdi, ancak bu mahkeme de 6 Haziran 2007de itirazı reddetti. Böylelikle, 22 Kasım 2007de Antalya 2nci İdare Mahkemesinin kararı kesinleşti. Göynük Belediyesi son bir çabayla Danıştaya itirazda bulundu. İtirazı inceleyen Danıştay 10uncu Dairesi, 27 Aralık 2011 tarihinde itirazı reddetti. Taraflardan düzeltme talebi gelmediğinden, bu karar 9 Nisan 2012 tarihinde kesinleşti.


  OTELLERE YAZI GÖNDERİLDİ: 15 GÜN İÇİNDE BOŞALTIN


  Kemer Kaymakamlığı, sahil bantlarında otellerin ecrimisil ödeme karşılığı şezlong ve gölgelik koyarak kullandıkları alanlara karşı vatandaşların kazandığı ve Danıştay tarafından da onaylanarak kesinleşen İdare Mahkemesi kararını uygulamaya soktu. Göynükte otellerin sahil işgalleriyle ilgili olarak zamanın Kent Konseyi Üyeleri tarafından başlatılan hukuki sürecin tamamlanması üzerine Kemer Kaymakamı Bayramali Köse, tüm ilçedeki otellerin sahile koydukları şezlong ve gölgeliklerin kaldırılmasını istedi. Kemer Mal Müdürlüğü talimarı uygulamakla görevlendirilirken, öncelikle Göynükteki otellere bir yazı gönderilerek 15 gün içinde sahildeki şezlongların kaldırılması istendi.

  Gönderilen yazıda, otellerin karara uymaması halinde belediye, İl Özel İdaresi ve köy muhtarlıklarının kararı uygulamak için devreye gireceği belirtildi.


  MAHKEME KARARINI UYGULUYORUZ


  Sahillerin hak gaspı yapılmadan herkes tarafından adil şekilde kullanılması gerektiğini belirten Kaymakam Bayramali Köse, mahkeme kararını uygulamaya koyduklarını söyledi.


  SAHİLİ KULLANAMAYACAKLARSA AFYONA OTEL YAPSINLAR


  Uygulamaya tepki gösteren Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, 49 yıllığına tahsis alan otellerin sahili kullanamaması halinde turizm diye bir şey kalmayacağını belirtti. "Böyle saçmalık mı olur?" diye tepkisini sürdüren Başkan Gül, "Madem sahillere şezlong, gölgelik konulmayacak o zaman turizmciler gitsin Afyona, Elmalıya otel yapsın. Böyle saçma iş mi olur? Biz parayı nereden kazanıyoruz? Denizden, kumdan, güneşten. Deniz, kum ve güneşten yararlanamıyorsa turist niye gelsin Kemere? Sorunun mantıklı bir şekilde çözülmesi şart" dedi. (dha)

  Alıntı
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Kemerde Şezlonglar Neden
 1. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,336