Kemik Yoğunluğu Ölçümü Merkezleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 12 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kemik Yoğunluğu Ölçümü
  Kemik Yoğunluğu Nasıl Ölçülür
  Kemik Yoğunluğu Ölçümü Nasıl Yapılır

  Kimler için gerekli?

  Osteoporozun yüzde 50 oranında kalıtımsal olarak geçtiği kanıtlandığından, ailesinde kalça ve omurga kırıkları olan kişilerin bu konuda dikkatli olmalarında yarar var. Risk grubuna giren her kişi kemik yoğunluğunu ölçtürmeli. Eğer bu yoğunluk erişkin ortalamasına göre çok düşükse, belirgin osteoporoz söz konusudur. Bu durumda yılda en az bir kez kemik yoğunluğunun ölçtürülmesi gerekir. Osteoporozda genetik geçiş dışındaki diğer risk faktörleri ise; erken menopoz, ağır fiziksel aktivite veya aktivite azlığı, sigara, kahve ve alkol tüketimi ile uzun süreli kortizon kullanımı olarak sayılıyor.

  Neden önemli?

  Sağlıklı yaşam sürebilmek için kemiklerin sağlam kalması çok önemli. Aksi taktirde, tedavi edilmeyen osteoporoz durumunda kadınların sağlığını etkileyen pek çok sorun (kırıklar, boy kısalması vs.) görülebiliyor.

  Hangi uzmana başvurulmalı?

  Teşhis ve tedavi için öncelikle başvurmanız gereken kişiler, fizik tedavi uzmanları. Kemik yoğunluğunun derecesini anlamak için ise “kemik yoğunluğu ölçüm merkezlerine başvurabilirsiniz.

  Ölçüm nasıl yapılır?

  Yaşa ve risk çeşidine göre çeşitli yöntemler uygulanıyor. Ölçümde DEXA cihazı kullanılıyor. Burada hasta belli bir pozisyonda yatırıldıktan sonra, kemiğe standart olarak omurga ve kalçadan bakılıyor. Tıpkı röntgen gibi kemikten kesitler alınarak yoğunluğu ölçülüyor.

  Teşhisi anlamak

  Kemik metabolizmasının normal olması için, kemiğin yıkım ve yapımı ararsında bir denge olması gerekiyor. Dolayısıyla bu denge mevcutsa normal bir kemik yoğunluğu elde ediliyor.
   
Yükleniyor...