Kemikleri Güçlendiren Besinler Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 24 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir,kemikleri güçlendiren gıdalar nelerdir,kemik güçlendiren besinler,kemik güçlendiren gıdalar

  [​IMG]

  Süt


  Kalsiyum kemiklerimiz için en temel ihtiyaçtır. Yaşı 50’den fazla olan erişkinlerin günde ortalama 1000 mg kalsiyum almaları gerekir. 50 yaş altı yetişkinlerin ise günde 1200 mg kalsiyum tüketmeleri sağlıklıdır. Kalsiyum hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın. Birçoğumuzun bildiği üzere süt en önemli kalsiyum kaynağıdır; çünkü sütün her 35 gramı 510 mg kalsiyum içerir. Dolayısıyla günlük beslenmemizde mutlaka olması gereken bir besindir.


  Yoğurt ve peynir

  Diğer süt ürünlerinden yoğurt ve peynir çeşitleri de kalsiyum açısından önemlidir. Her ikisinde de yüksek oranda kalsiyum vardır. Örneğin yoğurdun 245 gramında neredeyse yüzde 50 kalsiyum; peynirin 40 gramında ise günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacak kadar kalsiyum vardır. Dolayısıyla her gün mutlaka 40 gram peynir ve 200 gram yoğurt tüketilmesi kemikleriniz için çok faydalı olacak ve vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılamasını sağlayacaktır.

  Sardalya balığı

  Sardalya da kalsiyum açısından çok zengin bir balıktır ve bu lezzetli küçük balık kemiklerinizin kuvvetlenmesi sağlar. Hatta üç tanecik sardalya balığı kuyruğunun bir bardak sütle eşdeğer olduğunuz biliyor muydunuz? Anlayacağınız sardalyanın azı bile bizim kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaya yeter!


  Soya ürünleri


  Tofu, soya sosu, tempe, soya sütü gibi özünde soya fasülyesi barındıran tüm besinler lezzetli oldukları kadfar kemiklerimiz için çok sağlıklıdır da. 100 gram soya fasülyesini düşünün; onun yüzde 28’inin her birinin 277 mg kalsiyum içerdiğini bilin. Anlayacağınız günlük beslenmenize biraz soya katmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

  Somon


  Somon ve onun en büyük gücü Omega 3 cildimizden gözümüze; A’dan Z’ye sağlığımıza faydalı bir balıktır. Somonun onlarca faydasının yanı sıra bir diğer faydasının da kemik erimesini önlemesi olduğunu biliyor muydunuz? O zaman hem kemiklerinizin, hem cildinizin güzel olması için ara ara somon tüketmeye özen gösterin.

  Fasulye


  Fasulyeler; aynı badem, ceviz, fıstık, ayçekirdeği gibi kuruyemişler gibi kalsiyum açısından oldukça zengin besinlerdir. Yanı sıra hem protein, hem Omega 3, hem potasyum içermesinden dolayı her sağlıklı insanın alışveriş sepetinde bulunması gereken bir besindir.
   
Yükleniyor...