Kenan Evren Hayatı ve Dönemi Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 6 May 2012 tarihinde açılan konu 1. Kenan Evren


  Doğum 17 Temmuz 1917-Manisa
  Ölüm 9 Mayıs 2015-Ankara
  Meslek Politikacı, Asker

  Kenan Evren, Türk asker ve devlet adamı. Türkiye Cumhuriyeti'nin 7. Cumhurbaşkanıdır. 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştirmiştir.

  HAYATI
  1918 yılında Manisa ilinin Alaşehir ilçesinde doğmuştur. Babası İnhisarlar İdaresi memurlarından Hayrullah Bey, annesi Naciye Hanımdır. İlk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir ve İstanbul’da yapmıştır. 1936 yılında Harp Okuluna girmiş ve 1938 yılında bitirmiştir. 1940 yılında Topçu Atış Okulundaki öğrenimini tamamladıktan sonra, ordunun çeşitli kademelerinde görevler yapmıştır. 1946 yılında Harp Akademisine girerek, 1949 yılında mezun olmuştur. Sırasıyla Kurmay subay olarak Genelkurmay Eğitim Şubesi Kısım Amirliği, 1. Ordu Harekat Başkan Yardımcılığı, Kara Harp Akademisinde öğretmenlik, 9. Kore Türk Tugayında önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı, Türkiye’ye dönüşünde Ordu Donatım Okulu Kurmay Başkanlığı, 2. Ordu Harekat Eğitim Başkanlığı, 227. Piyade Alay Komutanlığı, 9. Kolordu Kurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Okullar Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1964 yılında Tuğgeneral, 1967 yılında Tümgeneral 1970 yılında Korgeneral olmuştur. 1974 yılında Orgeneralliğe yükselmiştir.

  TÜRKİYE'NİN DURUMU
  Kenan Evren, Genelkurmay Başkanlığı görevindeyken anarşik hadiseler gün geçtikçe büyümeye, bütün Türkiye’yi kaplayarak ülkeyi bir iç savaşa doğru sürüklemeye başlamıştır. Fabrikalar ve her kademedeki eğitim kurumlarında bölücü ve yıkıcı güçler tarafından organize edilen kanunsuz hareketler, çarşıya, pazara, camilere, karakollara, sokak aralarına ve evlerin içine taşınmıştır. Okullardan ve fabrikalardan sonra dükkanlar, işyerleri, kamu hizmeti gören kuruluşlarda sendika liderlerinin, gerilla örgütlerinin ve bunlar tarafından eyleme teşvik edilen küçük yaşlardaki geçlerin emriyle açılıp kapanır hale gelmiştir. Soygun, kundaklama, işgal, silahlı çatışma, yürüyüş ve mitinglerin arkası kesilmiyor, Türkiye’nin her köşesinden kanun ve devlet otoritesi boşluğunu işaret eden acı feryatlar yükselmekteydi. Siyasi görüş ayrılığından öldürülenlerin sayısı kabarıyor ve ayda 130-150 kişi öldürülmekteydi.

  Bu olaylar üzerine Evren 12 Eylül 1980 yılında silahlı kuvvetlerin emir komuta zinciri içinde gerçekleştirdiği harekattan sonra Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanından teşkil edilen Milli Güvenlik Konseyi’nin başkanlığı ile devlet başkanlığını üstlenmiştir. 7 Kasım 1982 tarihinde halk oyuna sunulan Anayasanın kabulü ile Kenan Evren Cumhurbaşkanı sıfatını kazanmıştır.

  BAŞKANLIK DÖNEMİ
  Cumhurbaşkanlığı sırasında yurt içinde ve dışında pek çok geziler yapmıştır. Özellikle Ortadoğu ülkeleri ile büyük bir yakınlaşma dönemine girilmiştir. Pakistan Devlet Başkanı Ziya-ül-Hak ile karşılıklı ziyaretlerle aralarında samimi bir dostluk meydana gelmiştir. Dördüncü İslam Konferansı Teşkilatı zirvesine katılmıştır. Konferans başkan yardımcısı seçilmiştir. 15 Kasım 1984 yılında İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticarş İşbirliği Daimi Komitesi Başkanı olmuştur. Beşinci İslam Konferansı'nda Bulgaristan’da Türklere yapılan baskılar ve Kıbrıs meselesine üye ülkelerin dikkatini çekmiştir. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 9 Kasım 1989 yılında sürenin dolması ile görevinden ayrılmıştır.

  YARGILANMA SÜRECİ
  13 Eylül 2010 tarihinde EDP İzmir İl Yönetimi Kenan Evren hakkında "darbe yapmak, anayasa değiştirmek, hükümeti yıkmak, sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak ve cinsel saldırıda bulunmak" gibi suçlardan dolayı suç duyurusunda bulunmuştur. İddianame 10 Ocak 2012 tarihinde 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiştir. Bu sürecin mimarı Kenan Evren müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ikinci kez cumhurbaşkanlığı makamında bulunmuş bir kişi hakkında böyle bir hüküm verilmiş oldu.
   
Yükleniyor...