kendi kanatlarınızla uçmak

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 18 Kas 2008 tarihinde açılan konu
 1. Kendi kanatlarıyla uçma dersleri

  --------------------------------------------------------------------------------
  Plansız bir çabayla başarı yakalanmaz. Başarıyla ilgili dikkate alacağınız tüm hususları Mümin Sekman anlatıyor...


  Bu yazı dizisinde Mümin Sekman, kendi kendine yetebilmek, kendi ayakları üzerinde durabilmek ve kendi kanatlarıyla uçabilmek için bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

  Başarı üzerine 8 kitap yazmış olan yazar, her insanın, başarı limitini kendi içinde taşıdığına inanıyor ve ekliyor: “İnsan kendisi kadar başarılı, kendisi kadar başarısız olur. Çoğu insan hayatta gelebileceği en iyi yere gelmiş değildir. Kendine yatırım yapmak isteyenler için hazırladığımız bu yazı dizisinde, başarı becerilerini artırmak ve kendi kendine yetebilmek için ihtiyaç duyulan teknik ve taktiklere yer vereceğiz. Zor zamanlardan başarıyla çıkmak isteyenler bu diziyi kaçırmayın.”
  İşte başlıyoruz...


  1. Bana başarı tanımınızı söyleyin, size ne kadar başarılı olabileceğinizi söyleyeyim.
  Bir insanın başarı kapasitesinin en çok bağlı olduğu şeylerden biri, kafasındaki başarı tanımıdır. Başarıya götüren başarı tanımları olduğu gibi, başarısız bırakan tanımlar da mevcuttur. İnsana kendini olduğu yerde başarılı hissettiren tanımlar olduğu gibi, başarının zirvesinde başarısız hissettiren tanımlar da olabilir.
  Başarı enerjisini başarı dışı amaçlara yönlendiren tanımlar da vardır. Başarıyı, başarıyla ilgili olmayan şeylere bağlayarak tanımlama en sık yapılan yanlışlardan biridir. Mesela “başarmak mutlu olmaktır” gibi. Oysa başarılı olmak ile mutlu olmak iki ayrı kavramdır. İki ayrı hedeftir. İki ayrı kardeş tavşandır. İkisini aynı anda kovalayan, hiçbirini yakalayamayabilir. Birini yakalamak diğerini yakalamayı kolaylaştırır. Başarılı ama mutsuz insan olabileceği gibi, mutlu ama başarısız insan da olabilir. Başarı mutluluk getirmeyebileceği gibi, mutsuzluk başarı da getirebilir.
  Başarı su gibidir; su nasıl içine konulan kabın şeklini alıyorsa, başarı da başarılmak istenen hedefe göre değişir. Başarı su gibi şeklini değiştirir ama temeldeki özü, yapısı değişmez. Başarılmış işler görüntüde farklı ama özde aynıdır. Başarı ile ilgili açık ve net bir görüşe sahip olmak, insanın başarı potansiyelinde olanı en iyi şekilde kullanmasını sağlar. Başarının sizin kafanızdaki tanımı ne? Bu tanımına inanmanızın sizin başarı davranışlarınız üzerindeki etkileri/sonuçları neler olabilir? Bir sonraki yazıda başarıya götüren başarı tanımlarından birini ele alacağız…  2.
  Başarmak, hayal ettiğini hayatında görmektir.
  Başarının tanımlama yaklaşımları içinde en işe yarar olanlarından biri, ideal durum-mevcut durum yaklaşımıdır. Yaşamak istenen hayat ideal durum, şu anda yaşanan hayat mevcut durumdur. İdeal durum ile mevcut durum arasındaki fark, yapılması gerekenleri gösterir. Başarılı olmak, hayal ettiğini hayatında görmek ise, başarı ödevi de yaşamak istediği hayat ile yaşadığı hayat arasındaki farkları kapatmaktır. Bu yaklaşım bir tür “böyleydi-böyle olmak istiyordu” karşılaştırmasıdır.
  Bu yaklaşımı hayatınıza uygulamak istiyorsanız yapmanız gereken şu soruları sırasıyla yanıtlamaktır: yaşamak istediğim hayat ne? Şu anda yaşadığım hayat ne? Aradaki farklar neler? Bu farkları kapatmak için yapılması gerekenler neler? Bu yapılması gerekenleri ben yapmazsam kim yapacak? Bugün yapmayacaksam ne zaman yapacağım? Böyle yaşamaya devam edersem, 10 yıl sonra yaşamak istediğim hayat ile yaşadığım hayat arasında ne gibi farklar olacak?
  Aynı yaklaşımı kendini düzenlemek için de kullanabilirsiniz. İdeal halinizi tanımlayın: Nasıl biri olmak istiyorsunuz? Mevcut halinizi tanımlayın: Şu anda nasıl birisiniz? Şu andaki mevcut kişiliğinizi, alanınızdaki başarı için gereken insan profiline uygun olarak nasıl dönüştürebilirsiniz?
   
Yükleniyor...