KGS nin açılımı nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 29 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. KGS nin açılımı nedir

  Kartlı Geçiş Sistemi (Türkiye Cumhuriyeti Karayolları) Otoyollarında kullanılan diğer bir isim

  KGS Nedir? KGS nasıl alınır?

  Kısaca KGS olarak ifade edilen Kartlı Geçiş Sisteminin en büyük avantajı kolay ‘alınabilir’ olması. Alımı kolay olduğu kadar da ucuz olan bu kartlara kredi yüklemesi ise benzin istasyonlarından, otoyol üzerindeki hizmet noktalarından bile yapılabilmekte. En büyük dezavantajı ise gişede kart okutmak için yapılan duraklama, hem zaman kaybına hem de trafiğin yoğun olduğu gün ve saatlerde uzun beklemelere neden olmasıdır.

  Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Finansbank, Bank Asya, Halk Bankası ve Garanti bankası şube veya internet bankacığılından alınabilir. Kart ücreti için 1 ila 5 liralık ödeme bir kereye mahsus yapılabiliyor. Bankalar bunun yanısıra kredi kartlarından da KGS hizmeti tanımlayabiliyorlar.
  KGS’de indirim var mı?

  OGS ve HGS’deki indirim KGS’de yok. Dolayısıyla İstanbul Köprüsü’nden geçecek olan bir otomobil OGS ile 3 lira 40 kuruşa geçerken; KGS ile 4 lira 25 kuruşa geçmekte. İndirim konusunda tek istisna motosiklet kullanıcıları. KGS’de bile olsa motosikletler yüzde 20’lik indirimden yararlanabiliyor. Ancak bunun için 6. Sınıf motosiklet KGS kartı almaları gerekiyor.

  HGS’ye geçildiğinde KGS kartları çöpe mi gidecek?

  Hayır. Karayolları Genel Müdürlüğü KGS gişelerinin bazılarını HGS gişesi yapacak. Ancak vatandaş, daha ucuz olan HGS’yi tercih ettiğinde yani KGS kullanımı çok azaldığında KGS kullanımdan kaldırılacak. O günden de daha önceden ilan edileceği için vatandaş mağduriyeti yaratılmayacak.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Tem 2014
Yükleniyor...