Kilo Verdiren Bitki Çayları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Ezlem tarafından 26 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kilo Verdiren Bitki Çayları
  zayıflatan bitki çayları
  Kilo Verdiren Bitki Çayı tarifleri


  6 kilo verdiren bitki çayı
  Mate
  Yeşil çay
  Funda
  Biberiye
  Kekik yaprağı

  Bir litre kaynamış suya birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı atılır. On dakika demlenmesi bekelenir ve süzülerek içilir

  Ender Saraç zayıflatan bitki çayı

  Malzemeler:

  1-2 adet avakado yaprağı

  1 çay kaşığı yeşil çay

  1 tutam kiraz sapı

  1 tutam mısır püskülü

  1 çay kaşığı rezene tohumu

  Hazırlanışı : Malzemeleri 1 su bardağı kaynar suya koyduktan 1-2 dakika kaynatın ve hafifçe fokurdadıktan sonra 3-4 dakika demlenmeye bırakın.
  Şeker veya tatlandırıcı eklenmeden sadece çok ince bir dilim limonla günde 2 veya 3 fincan içilebilir.

  Biberiye Çayı Tarifi;

  Sindirim sistemi rahatsızlıkları, kramplı mide, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıkları, kas ve eklem romatizması, sinirsel rahatsızlıklar, alçak kan basıncı, kronik güçsüzlük, romatizma ve gut hastalıklarına faydalıdır. Biberiye çayı hazırlamak için, 2 çay kaşığı biberiye 1 bardak su ile haşlanarak 10 dakika bekletilir.

  Yağ yakıcı çay;

  Bu çay için 4 çay kaşığı yeşil çay ve 4 çay kaşığı mate yaprağı, 2 çay kaşığı ısırgan yaprağı ve 2 çay kaşığı kekik gereklidir. Bütün malzemeleri 1 litre kaynar suyun içine koyarak 10 dakika demlemeye bırakın. Bu çayı günde 4 bardak tüketebilirsiniz. Ayrıca çayın içine mısır püskülü, kiraz sapı ve rezene ilave ettiğiniz zaman çaya ödem sökücü özellik katılmış olur.
  Günde 2 bardak biberiye çayı içilebilir. Yalnız yüksek tansiyon hastası ve hamile bayanların bu çayı içmemeleri tavsiye olunur.  .