Kilo Verdiren Sebzeler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 29 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kilo Verdiren Sebze ve meyveler,
  Kilo Verdiren Sebzeler nelerdir,
  Hangi sebzeler kilo verdirir


  Kırmızı ve pembe renklerdeki meyve ve sebzeler: Karpuz, kırmızı biber, domates, kara lahana gibi meyve ve sebzelerde bulunan Likopen isimli madde, anti oksidan özelliklere sahip, yaşlanmanın etkilerini geciktiren, kolon kanserini ülseri ve diğer sindirim sistemi hastlaıklarını önleyen özelliklere sahip bir karotenoid pigmenttir.

  Ayrıca likopen maddesinin akciğer ve prostat kanseri ile savaşımda da önemli roller icre ettiği bilinmektedir. Özellikle kırmızı meyvelerin kabuklarında bulunan bu kırmızı mucizevi madde daha çok domates kabuğunda yoğun olarak bulunur. O nedenle domatesi kabuğuyla tüketmeye özen göstermekte sağlığımız açısından büyük fayda vardır.


  Mor renkli meyve ve sebzeler: Siyah üzüm, ahududu, yaban böğürtleni, ve kara erik gibi koyu mor renkli meyvelerde Beta-karoten ve antioksidanlar bakımından zengin ve ayrıca potasyum ve posa içeriği olarak ta oldukça zengindir. Antokyan maddesinden rengini alan bu meyveler serbest radikalleri damarlardan atarak damar tıkanıklığı, kalp krizi riskini düşürür ve ayrıca kanser riskini de en aza indirir.

  Yeşil meyve ve sebzeler: Ispanak, brokoli, brüksel lahanası, pırasa marul, lahana gibi sebzelerde buluan ve bu besinlere yeşil rengini veren Lutein maddesi, kalp hastalıkları riskini düşürürken yaşlanmaya bağlı göz kusurlarının ortaya çıkmasına da engel olur. Koyu yapraklı sebzelerde genelde B vitamininin çeşitlerinin oranı oldukça yüksektir. Özellikle brokolide bulunan sulforafan maddesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp hastalıklarına birebir iyi gelir.

  Turuncu renli meyve ve sebzeler: Havuç, mango meyvesi, greyfurt, mandalina,turunç ve portakal gibi turuncu renkteki meyvelerde bulunan beta karoten maddesi, akciğer özafagus ve mide kanserini önlemektedir. Yine beta karoten maddesi, kalp krizi riskini düşürerek sistemik hastalıkların ortaya çıkmasına da engel olmaktadır.

  Beyaz renkteki meyve ve sebzeler: Karnıbahar, mantar, muz ve soğan ve sarmısak gibi beyaz renkteki meyve ve sebzelerde bulunan alisinn (allicin) maddesi de yüksek tansiyon şikayetlerine iyi gelmekte ve mide kanserine engel olmaktadır. Bu besinleri orantılı ve bol miktarda tüketiniz ki bir yandan düşük kalorileriyle sizlere zayıflama ve diyet yapma olanağı verirken diğer yandan da sağlığınızı koruyabilesiniz.

  Alıntı: kolayzayiflama.com
   
Yükleniyor...