Kilo verme yanlışları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Violet tarafından 13 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kilo verme yanlışları,  KİLO VERMEDE YAPILAN YANLIŞLAR

  Kısa süreli ve çok düşük kalorili diyetler yapmak (böyle bir diyet ancak doktor veya diyet uzmanı tarafından, belli bir süre ile uygulatabilir)

  Kısa süreli diyetlerle vücudumuzda yağ yakamadığımız gibi diyeti bıraktığımızda vücudumuzda yağ artışı hızlanacaktır. Ayrıca bu tarz diyetler ihtiyacımız olan besinleri tam olarak karşılayamayacağı için, uzun dönemde sizi halsiz bırakır ve çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep olur.


  Karbonhidratlar ile proteinleri ayıran diyetler yapmak

  Bu tür diyetlerde, et gibi protein kaynağı besinlerle, pilav-makarna gibi karbonhidrat kaynağı besinler bir arada yenmemektedir. Ancak et ve benzeri besinlerin protein kaynağı olması demek, bunların yağ ve karbonhidrat içermediği anlamına gelmez. Aynı şekilde makarna-pilav gibi besinlerin karbonhidrat kaynağı olması da yağ ve protein içermediği anlamına gelmez. Bu nedenle karbonhidratlı besinlerle proteinli besinlerin bir arada yenmemesi için et, makarna-pilav gibi besinlerin de yapılarının ayrılması gerekirdi. Böyle birşey de mümkün olmadığı için, bu tür diyetlerin yapılması hiç de doğru değildir.


  Aç kalmak. (sabah ve öğlen bir şey yemeyip akşam ne varsa yemeye yöneltir)

  Bu davranış vücudunuzun çalışma hızını ( Bazal Metabolizma Hızı ) düşüreceği için, metabolizmanız düşük enerji alımına alışacak ve bir noktadan sonra kilo vermeniz duracaktır. Yine diyet sonrasındaki dönemde fazladan yediğiniz ufak şeyler bile kilo almanıza neden olacaktır. Bu nedenle günde 3 ana 3 ara olmak üzere toplam 6 öğün şeklinde beslenmek, vücut çalışma hızını artıran önemli bir faktördür. Ara öğünlerin içeriklerinin meyve ve diyet ürünlerden oluşması diyetiniz için yararlı olacaktır.


  Aç karnına sirke, limon ve greyfurt suyu, kekik çayı gibi yiyeceklerin içilerek zayıflamanın düşünülmesi

  Bu tür içeceklerin yağ eritici ya da zayıflatıcı etkisi yoktur. Eğer sindirim sistemi rahatsızlığı varsa özellikle sirkenin zararlı etkileri de olabilir. Meyve ve sebzelerin enerjisi diğer karbonhidratlı besinlerden daha az olduğu için diyette tercih edilir. Greyfurt ve limon da C vitamini içerdikleri için tüm diyetlerde tüketilmesi istenen besinlerdir. Ancak bunlar vitamin-mineral ihtiyaçlarının karşılanması için yenmeli, sadece zayıflama amaçlı kullanılmamalıdır.


  Diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar ve çaylar

  Bunlar vücutta yağ yakmamızı sağlamaz sadece vücut suyunun idrara yoluyla dışarı atılmasını sağlar.


  Laksatif ( barsak hareketlerini arttıran ) ilaç ve çaylar

  Bu ilaç ve çaylar da doğrudan kilo vermenize neden olmaz, sadece kabızlık sorununu ortadan kaldırarak, daha rahat diyet yapabilmenize yardımcı olur. Bu ilaç ve çaylar gerekli olduğunda doktorlar tarafından verilebilir.
  ------------------
   
Yükleniyor...