Kilo Vermek ve Enerji Harcanması

'Sağlıklı Yaşam' forumunda eftelya tarafından 4 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kilo Verme ve Enerji Harcanması

  Vücudun metabolizması besinleri hangi hızla yakarsa yaksın, kilo kaybı doğrudan doğruya enerji harcanmasma bağlıdır.
  Herbirimizin vücudu eşsizdir ama, bir gerçek hepimiz için aynıdır: Yaktı*ğınızdan daha fazla besin alırsanız şişmanlarsınız. Beslenme uz*manları besinlerin yakılmasıyla sağlanan ısıyı (enerjiyi) kalori ola*rak hesaplarlar. Bu aslında çok küçük bir birimdir. Biz 1 kaloriden söz ederken bu asıl birimin bin katı büyüklüğündedir. Proteinin kalori değeri gram başına 4 kaloridir. Karbonhidratlar da gram ba*şına 4 kalori verir. Buna karşılık, 1 gram yağ 9 kaloridir. Orta ağır*lıktaki bir kadın günde yaklaşık 2.300 kalori harcar.

  Bütün rejimlerin esası alınan besinin harcanan enerjiyle dengeli olmasına dayanır. Fakat bu daima kesin bir kural değildir. Yeni bir düşünceye göre sadece aldığınız kaloriler değil, bunların türü de enerji harcama dengesine yardımcı olmaktadır. Üç grup besin (protein, karbonhidratlar, yağ) ayrı tür tepki gösterirler. Fazla yağ, yakılmazsa, yağ olarak depolanır. Fazla korbonhidrat da yağ ola*rak depolanır ama, buna karşılık proteinin vücudun enerjisini daha hızlı harcama gibi acayip bir yeteneği vardır. Hatta bazan bu yete*nek fazla güçlü olmakta, bu yüzden vücut proteini parçalayacak yeteri kadar enerji sağlayabilmek için depo ettiği yağın birazını yakmak zorunda kalmaktadır. Bu yüzden pek çok rejimde pro*tein oranı iyice yüksektir. Yine tuhaf gelen başka bir nokta da faz*lası sağlığa yararlı olmayan yağın karbonhidratlardan daha çabuk parçalanıp enerjiye dönüştürülmesidir. Yani, sonunda, vücutta yağ olarak depo edilenler, daha çok, şekerle nişastadır.

  Hangi sistemi izlerseniz izleyin, bazı besinlerden vazgeçmelisi*niz. Bazı besinleri az almalı, bazılarından da bol bol yararlanmalı*sınız. Verilen listelere bakarak bunları rejim listeleriniz için temel olarak alabilirsiniz. Bu sayede yemek yiyerek hem sağlıklı kalır, h em de incelirsiniz.
   
Yükleniyor...