Kimler Allah Yolundadır?

'Sorularla İslamiyet' forumunda DiScOvErEr tarafından 13 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Allah’a hizmet başkalarına, başka insanlara hizmet demektir. Ne zaman başka insanlara hizmet ederseniz, onlara mutluluk ulaştırmaya çalışırsanız, gayretiniz bu istikamette olursa bütün o insanlar, sizden gelen bu yardıma nasıl cevap verilirse versinler, burası hiç önemli değil, önemli olan sizin bu hizmetiniz dolayısıyla Allah’ın size derhal mutluluğu yaşatmasıdır. Allah’ın size verdiği aklı zamanı, kuvveti, parayı her şeyinizi başkalarının mutluluğu için harcadığınızı düşünün. Bir sabah karar verdiniz. “Ben bugün, günümü başkalarına hizmet için geçireceğim.” “Kafanıza birisini koydunuz ona hizmet için düşünmeye başladınız bir taraftandan da yoldasınız hizmete gidiyorsunuz. Ama hep ona nasıl hizmet edeceğinizi düşünüyorsunuz. Bu noktada Allah’ın hizmetinizdesiniz. Allah’ın size verdiği arabayı, aklı, zamanı ve ona bir hediye vermeyi düşünüyorsanız parayı bir başkasını mutlu etmeye seferber ettiniz. İşte Allah mutlaka sizinle beraberdir. Bu mutluluğu o kişiye ulaştırırsanız da ulaştırırsanız da, sizi Allahû Tealâ mutlaka mutlu eder. Hedefiniz sadece buysa, başkasına mutluluk vermek için karşılıksız kendinizi adamışsanız.Başka türlü olabilir mi?

  Tabii olabilir. Biz “başkalarına hizmet edin, mutlu olursunuz” dedikçe sizler: “Falancaya mutluluk sağlayayım da o da bana mecburen şükran duysun. O bana artık daha çok saygılı olsun. Beni saysın, bana itibar etsin. O da bana bir şeyler yapsın karşılık olarak.” Diye düşünüyorsanız hiçbir zaman Allah’ın ülkesinde değilsiniz. Allah’a bir şey yapmış değilsiniz, başkalarına hizmet götürmüş değilsiniz. Siz o hizmeti kendiniz için yaptınız. Öyleyse farklılıklara dikkat edin sevgili kardeşlerim. Allah’a hizmet, kendinizi kandırarak gerçekleşmez. Allah’a hizmet karşılıksızdır. Sonuçta o insanı sadece mutlu etmek için, karşılıksız mutlu etmek için çalışacaksınız. Karşılıksız yaptığınız zaman nefsinizden ve şeytandan kurtuldunuz demektir. Mükâfat Allah’tan gelir. Ama insanlara olan hizmetinizi, onlar size minnettar kalsın diye yapıyorsanız, bu onlara hizmet değildir. Sizin nefsinize hizmetinizdir sadece ve birincisinde mutlu olursunuz, ikincisinde olamazsınız. Allah’a hizmet ediyorum diye, kendi nefsinize ve şeytana hizmet edersiniz.Öyleyse sözlerimizi dikkatle dinleyin: Başkalarına hizmet götürdüğünüz zaman, bunun Allah’a ait bir hizmet olması için karşılık beklememeniz lazım, madem ki bir insana hizmet etmeyi düşünüyorsunuz, onu mutlu etmeyi düşünüyorsunuz, o zaman birazcık inceleyin, o kişinin gerçekten mutlu olacağı bir şeyi ona ulaştırmaya çalışın. Birçok konu vardır ki sizi mutlu eder. Siz başkasına bir mutluluk götürmek üzere gerçekten samimiyetle hareket ettiniz, ama hediyenizi o kişiye ulaştırdığınız zaman kişinin ona ihtiyacı olmadığını, onu hiç sevindirmediğini görürsünüz. Gene siz mutlu oldunuz. Ama onu mutlu edemediniz. Bu da bir eksikliktir. Onun için birazcık inceleyin. “Yaptığınız iyilik, ürküttüğünüz kurbağaya değsin” diye bir söz vardır. Yaptığınız iyilik gerçek anlamda bir iyilik olsun. Yani hem ona o iyiliği ulaştırırken Allahû Tealâ size mutluluk versin, bir. Hem de iyiliği o kişiye ulaştırdığınız zaman onun mutluluğunu da yaşayın.Birincisinde, eğer yaptığınız iyilik o kişiyi mutlu etmemişse birinci tarafını tamamladınız, ikinci tarafı binanın yarısı kadır. Ama gerçekten onu mutlu etmek istiyorsanız, incelemişseniz konuyu onun nasıl mutlu edileceği konusunda bir fikrin sahibi iseniz, o zaman iyiyi seçmenin gayreti içinde olun. Mutlaka hedefinize varacaksınız. Öyleyse Allah yolunda hizmet, başkalarına karşılıksız, onları, mutlu edebilecek olan hizmetleri götürebilmeniz demektir. Allah yolunda hizmet, Allah’ın hizmetinizi görmektir.İbadetler, Allah yolunda kişisel hizmetlerdir. Burada başkası yoktur. Siz kendiniz için Allah’a hizmet edersiniz. İbadetlerinizi zevkle yaptığınız sürece bu hizmet de sizi mutlu kılar.

  İbadetlerin de angaryaya dönüşmesi söz konusu olabilir. Bir imam kardeşimizin sözünü hiç unutamıyorum: “Emekli oldum hamdolsun. Artık gecenin saat üçünde gidip herkese namaz kıldırmak diye bir mecburiyetim yok.”Sevgili okuyucular böyle bir şey sizin hiç yapmayacağınız bir şey olmalı. Allah yolunda başkalarına namaz kıldırmaktan, hizmetten daima mutluluk ve huzur duyacağınız bir dünya hayatı, yaşayın. Eğer siz bu ilişkilerinizde Allah ile en güzeli yaşamak istiyorsanız bunu gerçekleştirirsiniz. Allahû Tealâ size her şeyin en güzelini nasip kılar.Öyleyse başkalarına hizmet, Allah’a hizmettir.Sizin başkaları olmaksızın, Allah için yaptığınız ibadetler, gene Allah’a hizmettir.

  BU ZAMAN MÜSLÜMANLARI

  Müslüman zamane yatlı olduHelal yenmez haram kıymetli olduFakirler mikinlikten çekti eliniGönüller yıkıben heybetli olduYunus gel aşık isen tevbe eyleNasuh a tevbe ucu kutlu oldu

  NASUH TEVBESİ: Tarhım suresini 8. ayetinde RABBİMİZ nasuh tövbesini açıklıyor.Ey amenu olanlar ALLAH’a Nasuh Tövbesi ile tövbe edin. Allah sizin günahlarınızı örtsün ve sizi altından nehirler akan cennete koysun. O gün ALLAH nebileri ve onlarla birlikte olanları utandırmayacaktır. Onlar nurları önlerinde ve sağlarında olarak yürürler ve Nasuh Tövbesi yaptıkları gün Rabbimiz nurumuzu tamamla, bizlere mağfiret et muhakkak ki sen her şeye kadirsin derler.

  AMENU OLMAK NEDİR?

  Yaşarken ALLAH’a ulaşmak dilemektir.Değerli kardeşlerim Rabbimiz hepimizi yaşarken kendisine ulaştırması dilekleri ile Allah’a emanet olalım inşallah. Hepinize hayırlı cumalar dilerim.
   
Yükleniyor...