Kirikkale Ünİversİtesİ

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 23 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu
  İletişim bilgileri: Kırıkkale Üniversitesi Millet Cd. Kırıkkale
  Tel: 0 318 224 55 76
  Faks: 0 318 224 46 83
  İnternet Adresi ..:: Kırıkkale Üniversitesi ::.. ATATÜRK'ÜN İZİNDE, EN İLERİYE...
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 7
  MYO: 3
  Öğrenci sayısı: 5384
  Akademik personel: 490

  Rektör Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu: "Üniversitemiz Ankara'ya en yakın üniversite olmak yanında, özellikle son iki yıldır başlatılan gelişme hamlesi ile öğretimde ve araştırmada iddialı bir Cumhuriyet üniversitesidir."
  Hızlı gelişme potansiyeline sahip, Kırıkkale Üniversitesi, Kızılırmak kenarında hızlı bir şekilde kuruluyor. Kırıkkale Üniversitesi biri Kırıkkale merkezde diğeri Keskin'de olmak üzere iki kampüse sahip. 14 bin dönüm büyüklüğündeki merkez kampüsün inşaatı hala devam ediyor. 300 dönüm büyüklüğünde bir alana sahip olan Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu bulunuyor.
  İki ayrı mekanda hizmet veren üniversite kütüphanelerinde 27 bin cilt kitap, 411 dergi bulunuyor. 21 türkçe, 122 yabancı dilde süreli yayın aboneliği de devam ediyor.
  Öğrencilerin ders dışı zamanlarını istekleri ve yetenekleri doğrultusunda sağlamak amacıyla öğretim elemanlarının danışmanlığında çeşitli faaliyet kulüpleri oluşturuluyor. 17 kulüp bulunan üniversitede kulüplerin faaliyetleri sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca destekleniyor. Fakülte ve yüksekokullarda bütün öğrencilerin yararlanabileceği büyüklükte bilgisayar laboratuarları bulunuyor. Kırıkkale Üniversitesi barınma imkanları açısından elverişli durumda bulunuyor. Kampüste Kredi ve yurtlar Kurumu'na bağlı, yurtlarda 1084'ü erkek, 718'i kız olmak üzere 1802 öğrenci kapasitesi bulunuyor. Ayrıca Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yararlandığı 120 kişilik erkek öğrenci yurdu bulunuyor.
  Üniversitede öğrencilerin spor yapmalarını sağlamak için 1 futbol sahası, 2 halı futbol sahası, 3 voleybol, 2 basketbol sahası, soyunma odaları ve banyolarıyla spor kompeksi bulunuyor