Kış Aylarında Saç Bakımı

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 11 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kış aylarında saç bakımı önerileri


  Kış aylarında saçlar yaz aylarında olduğundna daha fazla zarar görebiliyor gerek kapalı kalması bere ve şapka kullanımı nedniyle gerekse hava kirliliği nedniyle oldukça fazl ayıpranır ve zarr görür.Kış aylarında saç bakımı nın en özel öneriler sizlerle olacak.Saçlarınızı kış aylarında çok sık yıkamayın daha seyrek yıkayın.Saçı Fazla yıkamak onun kurumasına ve kırılmasına neden olacaktır.Saçlarınızı 3 günde bir yıkamak büyük kirli hava koşulları nedeniyle zorunludur.

  [​IMG]

  Eğer Ergenlik çağındaysanız ya da yağlı ve kepekli bir saçınız varsa saçınızı 2 günde bir yıkamanız gerekir.Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin.

  Ayrıca Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek fazlasıyla zarar vericidir.Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.

  Saçınızı sabunla yıkamayın. Sabun alkali içerdiği için cildi kurutarak mantar ve bakteri üretimine neden olur.Saçlı deri tipinize (normal, kuru, yağlı) göre şampuan seçin.Saçınızda sedef, ekzema gibi özel bir hastalığınız varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın.

  Saç kiremi ve şampuanı bir arada kullanmayın İkisi bir arada şampuanların kullanımında saç kremi saçta kalması gerektiğinden daha az süre kaldığı için nemlendirme etkisi yeterince olmaz. Saçınız çok kuruysa 10 günde bir maske uygulamalısınız.