Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 23 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli


  Kış Lastiği Alırken Sıcaklığın +7 derecenin altında olduğu havalarda kış lastiği doğru bir seçimdir. Yapısı nedeniyle bu sıcaklıklarda dahi esnekliğini korur ve iyi bir yol tutuşu sağlar. Peki kış lastiği satın almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

  Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler şöyledir

  Kış lastiği alırken mutlaka 4 lastiğin de değiştirilmesi gereklidir.

  Alınan lastiklerin tümü aynı ayara ve kaliteye sahip olmalıdır. Aksi durumda sağa/sola çekme sözkonusu olabilir.

  Kış lastiklerinin diş derinliğinin en az 3 mm. olması gereklidir. Aksi halde çekişe ve sürüş kalitesine olumsuz katkı sağlar.

  Lastiğin ebatları, aracın standart lastiklerinin ebadından daha geniş tabanlı olmamalıdır. Aksi durumda yola tutunma zayıflayacağından kızaklama riski artıyor.

  Kış lastikleri, yakıt tüketimini ve kabin içi sesi artırır. Bu nedenle satın almadan önce fiyatına, yakıt tüketimine ve kabin içi sese etkisine dikkat etmelisiniz.

  Farklı ebatlarda farklı test sonuçları ve birincileri ortaya çıkmaktadır. Yapılabilecek en iyi şey, lastiğinizin ebadına göre olan test sonuçlarını temin etmek ve buna göre seçimi yapmaktır.

  Aracınız için standart olarak önerilen ebadı kullanınız. Bazı araç modellerde, birkaç yanak kalınlığı kabul ediliyor olabilir(yetkili servisinizden ya da araç kataloglarınızda bu bilgiyi bulabilirsiniz). Kış lastiği fiyatları, yanak kalınlıklarından ciddi anlamda etkilenmektedir.

  Düşük yanak yüksekliğine doğru ilerledikçe lastiğin algısı, performans lastiğine doğru gitmekte ve bu da fiyatları artırmaktadır. Bu nedenle teknik olarak kabul edilebilecek yanak kalınlığında lastikleri tercih edebilirsiniz.

  Kış lastiklerinizi sezon henüz canlanmadan eylül-ekim aylarında alırsanız daha rekabetçi fiyatlar alabilirsiniz. Tabii saklayacak yeriniz varsa. Eğer yeriniz yoksa, size lastiği satan yer ile bu konuyu konuşabilirsiniz. Yardımcı olacaklardır.


  Nitrojen(azot) gazı bastırısanız, havası daha az inecektir. Bu işlem için ücret isteyebilirler.

  Lastiğinizin arabaya takılmadan önce balans ayarlarının yapıldığından emin olun.

  Montaj için ayrıca para istenmesine müsaade etmeyin. Nerden baksanız minimum 500-600 TLlik alışveriş yapıyorsunuz, bir de montaj için para mı vereceksiniz?

  Ve unutmayın Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği, kış lastiği kullanmak zincir bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.