Kış mevsiminde hamilelik

'Bebek Bakımı' forumunda Habibe tarafından 20 Haz 2016 tarihinde açılan konu

  1. Kış mevsiminde hamilelik

    Kış mevsimleri içerisindeyiz. Hamile olanların normalde dikkat etmeleri gereken hususlar varken kış mevsiminde hamilelik geçirenlerin dikkat etmeleri gereken daha fazla husus bulunmaktadır. Biraz bunlara göz atalım.

    Kış mevsimi soğuk olduğu kadar da hava kirliliğinin fazla olduğu bir mevsimdir. Yakılan sobalardan çıkan gazların hem bebeğe hem de anneye zarar vermesi olasıdır. Bu yüzden hamile annelerin havanın çok çok kirli olduğunu düşündükleri zaman dışarıya çıkmamalarını tavsiye ederim. Eğer illa da çıkmaları gerekiyorsa bir maskeden yardım alabilirler. Kirli hava bebekte enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Bu sonuçta kötü yerlere varabilir. Bol bol sıvı tüketimi yapmalısınız. Susamasanız bile su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Vücudunuzu temizleyecek olan tek madde sudur. C vitaminini sofradan eksin etmeyiniz bolca yeşillik yemelisiniz. Bunlar hep koruyucu maddelerdir. Hasta olduktan sonra ilaç tedavisi daha çok zarar vereceği için hasta olmadan önce önlemleri almanız gerekir. Haftada en az iki gün balık yemelisiniz. Balıktan alacağınız besinler hem çocuğunuz için hem de sizin için oldukça faydalıdır. Kalabalık ortamlara fazla girmeyiniz. Sonuçta bin bir çeşit insanın bulunduğu bu ortamlar mikrop açısından oldukça zengindir. Normal çay içmek yerine şifalı çaylardan limon çaylarından c vitamini konusunda takviye alabilirsiniz. Fakat kullanacağınız bitki çaylarını doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Yan etkileri olabilir. Çok fazla tatlı yemek isteyebilirsiniz fakat bunu kendiniz bir sınıra getirmelisiniz. Ne kadar çok tatlı yerseniz o kadar çok kilo alacağınızı düşünmelisiniz. Evinizde rahat bir ortamda pilates yapıp sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Hem de zararlı kilo alma eyleminden uzak durmuş olursunuz.

    Anne olmak zor. Kadın olmak daha da zor. Kış mevsiminde anne olmak ise çok zor. Giydiğiniz kıyafetlere dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi ve kendinizi üşütecek hareketlerden sakınmalısınız. Kısaca kendinize iyi bakmalısınız.
     
Yükleniyor...