Kış Saati Uygulaması Sona Mı Eriyor?

'Haberler' forumunda Wish tarafından 4 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kış saati uygulaması kalkacak mı
  [​IMG]
  Kış Saati Sona Mı Erecek?
  TBMM Dilekçe Komisyonu’nda, kış saati uygulamasının tamamen kaldırılması ya da 3 aya indirilmesi konusunda tavsiye kararı alındı

  Komisyon, AKP Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman başkanlığında toplanarak alt komisyon raporlarını ele aldı. Kış saati uygulamasının dünyanın her ülkesinde uygulanan bir yöntem olmadığını belirten Akman, “Konuyla ilgili teknik kuruluşlarımız bir tarihte ’artık son defa kış saati uygulamasının yapılacağını’ söylemiş oldukları halde daha sonra buna devam edildiğine şahit olduk. Şimdi tamamen kaldırılması veya 3 ay uygulanması konuşuluyor. Bunları kurumlarımıza öneri olarak götüreceğiz. Kış saati uygulamasıyla ilgili bir değişikliğe gidilecek” diye konuştu.

  Akman, 3 aylık uygulama halinde Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsayacağını belirterek, şunları söyledi: “Bu 3 ayda Türkiye’nin batısında kış saati uygulaması yapılmadığı zaman biraz erken bir saatte işe başlama durumu söz konusu olabilirken, doğu için biraz daha makul bir saat olabiliyor. Bununla ilgili teknik düzenleme yapılmasına ihtiyaç var. Esasında hiç uygulanmasa da ülkenin çok fazla bir kaybının olmayacak. Elektrik tasarrufundan bahsediliyor ama mesai saatlerinin ayarlanmasıyla bunu telafi etmek mümkün olacak. Gelecek sene bunun uygulanması mümkün ancak kararı idare verecek. Biz gelen talepler üzerine aldığımız teknik bilgiler çerçevesinde bu kanaate vardık.”

  Uygulama hayata geçtiği takdirde memurların mesai saatlerinde bir değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Akman, “Hayır. Saatler her zaman aynı kalır. Devlet Memurları Kanunu’ndan kaynaklanan haklar var. Yalnız yarım saat, bir saat öne alınması tarzında uygulanabilir. Şimdi de Türkiye’nin değişik şehirlerinde değişik saatlerde mesailer başlatılabilmektedir” dedi.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Kış Saati Uygulaması
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  894
 2. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  635
 3. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,451
 4. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  11,186
 5. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  33,832