Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 2 Ara 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kitap okurken mutlaka sakin kafayla okumaya dikkat etmeliyiz.Özellikle gece her işiniizn bitmiş olduğu zamanlarda kitap okumak en iyi zamanlardan birtanesidir.En azındna bana göre öyle sabah erken saatlerde kitap okumak için uygundur fakat iş güç sahibi insnalar için en ideal saat tüm işlerinin bittiği saatlerdir uyumadan önceki saatlerdir.

  Ayrıca kitap okurken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar vardır kısa kısa bu ayrıntıların neler olduklarına bir göz atmaya ne dersiniz.Daha iyi kitap okuyabilmek adına yada okuduğumuz kitabı anlayabilmek adına aşağıdaki hususları dikkate alarak okumaya çalışmalıyız.

  Kitap okuma esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus göz sağlığımızı korumaktır. Bunun için'; . Okuduğunuz kitap ile ,gözlerinizin arasında 30 '1; 40 cm’lik bir mesafe olmasına dikkat etmek gerekiyor.

  Okuma işlemini bir sandalyede veya bir kanepede oturarak yapmak daha verimlidir. Sırt üstü yatarak, veya yüz üstü uzanarak yapılan okumalarda uykunuzun gelme olasılığı yüksektirOkumanın hayatınızın vazgeçilmez değerlerinden biri olduğu inancını geliştirin ve kendinize bir okuma saati belirleyin.Ayrıca kitap okurken önemli bulduğunuz yerlerin altını çizin tabiki bunun için kitabın sadece size ait olamsı gerektiğinide unutmayın.Unutmayın ki bazı kitapları bir defa okumak yeterli değildir.

  Kendinize sürekli olarak hızlı kavramanın en iyi kavrama olduğunu telkin edin.Çok yorgun olduğunuz zaman okumayın.Okuma işleminin aynı zamanda düşünmek olduğunu unutmayın. Zihninizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey okumaktır.r.Okurken bazen kısa süreli aralar verin ve okuduklarınızı aklınızdan özetleyin, zihninizde yorumlar ve kıyaslamalar yapmayı alışkanlık haline getirin ki okuduğunuz kitapta ne demek istendiğini anlayabilesiniz.

  kitapnasil-okunmalidir-.jpg
   
Yükleniyor...