Kitle iletişim araçları olmasaydı bilgisayar sözcüğü yine aynı şekilde yaygınlaşabilir mi

'Güncel Bilgiler' forumunda Emirhan tarafından 2 Eyl 2016 tarihinde açılan konu

 1. Kitle iletişim araçları olmasaydı bilgisayar sözcüğü yine aynı şekilde yaygınlaşabilir miydi?
  Kitle iletişim nedir?
  Kitle iletişim araçları, genel bir tanımla "kitlesel bir boyutta ileti dağıtabilen araçlar" olarak tanımlanabilir. Kitle iletişim araçları; haber ve bilgi verme amacı başta olmak üzere, eğitmek ve eğlendirmek gibi amaçlar taşıyan, belirli bir okuyucu kitlesine, belirli aralıklarla ya da sürekli olarak ulaşan araçlardır.

  Teknolojik gelişimin tabii sonucu olarak gelişen ve elektronikleşen iletişim araçları, iletişime sürat ve kolaylık sağlamakla kalmamış; aynı zamanda iletişimi, kitle iletişimine çevirmiştir. Günümüzde İnternet (e-posta vd.), telgraf, telefon, faks gibi haberleşme araçları; gazete, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçları; uydular, bilgisayarlar (İnternet) birer iletişim aracı olarak iletişimin ayrılmaz parçaları durumuna gelmiştir. Bu elektronik iletişim araçları, günümüzde, kurduğu haberleşme ağıyla kültürü de yaygınlaştırmış; küresel bir köye dönüştürmüştür.

  Günümüzde toplumsal varoluşu gerçekleştirerek ortaklık yaratmak, bu varoluşu ve ortaklığı sürdürebilmek için kitle iletişimine; dolayısıyla kitle iletişim araçlarına ihtiyaç vardır. Çünkü kitle iletişim araçları, uzmanların ortak bir noktada birleştikleri üzere, sahip olduğu özellikleriyle alıcı kitlesi üzerinde yarattığı etki ve etkileşim süreci sonunda toplumsallaştırmayı gerçekleştirmeye muktedir araçlardır.

  Kitle iletişim araçları olmasaydı bilgisayar sadece işlem yapan, yazı yazılan ve oyun oynanan bir cihaz olarak kalacaktı. İnternetin yaygınlaşması ile bilgisayarlar aracılığıyla iletişim kurulabilmektedir. Mail, haberler ve sosyal ağlar bilgisayarın iletişim kısmıdır.
   
Yükleniyor...