Klavye kullanma şekliniz nasil?

'Teknoloji' forumunda Mirayy tarafından 12 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Amerikan Maryland Üniversitesi'nden Lisa Vizer ve takim arkadaşlarina göre; bireysel klavye kullanim değişikliklerini gösteren yazilimlar sayesinde, yaşa bağli bunama ve hafiza problemleri teşhis edilebilir.

  Araştirmacilar, yaşanmasi muhtemel bir bilişsel rahatsizliğin ya da hafiza sorununun erken belirlenmesi ile tedaviye zamaninda başlayarak hastaliğin ilerlemesi engellenebilir.

  Ancak bu nasil yapilabilir?

  Araştirma ekibi kişilerin yazma ritminin belirgin ve zaman içerisinde yerleşen bir yapiya sahip olduğunu biliyor. Ancak geçici stres zamanlarinda yazma şeklimiz değişebilir. Ekip, fiziksel ya da bilişsel bir duruma bağli zihinsel stresin teşhis edilebilir olup olmadiğini da araştiriyor.

  Araştirma çerçevesinde 12 yillik klavye tecrübesi olan 24 gönüllüye, istedikleri bir konuda e-mail yazmalari gibi bir dizi klavye egzersizin ardindan onlari fiziksel ve zihinsel stres altina sokacak görevler verildi.

  Gönüllüler bu görevlerin ardindan tekrar klavye testine tabi tutuldu ve kelime uzunluklarini, kelime kullanimi gibi bilgileri içeren önceki verilerle yeniler karşilaştirildi.

  Araştirma sonucunda; zihinsel stresin yazim hizi ve özelliklerini, fiziksel stresin ise kullanilan kelimeleri ve kullanim şekillerini etkilediği görüldü.

  Örneğin; zihinsel olarak baski altinda kalan bireyler daha fazla 'Caps Lock" ve daha az 'backspace" tuşunu kullandilar. Lisa Vizer, eğer veriler kullanicinin yazim şeklinde uzun süreli bir değişimi işaret ediyorsa bireylerin en kisa zamanda bir doktora görünmesi gerektiğini belirtiyor.

  Sonuçlar ve bunama ile klavye kullanimi arasindaki bağ henüz kesinlik kazanmamiş olsa da, hastaliklar ve günlük hayatin rutinlerindeki değişiklikler arasinda böyle ilişkiler öne sürülmesi bile, ileriki yillarda çoğu hastaliğin erken teşhisini kolaylaştiracak ve tedavi edilebilirliğini artiracaktir
  Alıntıdır...
   
Yükleniyor...