Klostorofobi Nedir?

'Sağlık Rehberi' forumunda ßyFeaR tarafından 21 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Klostorofobi Nedir?

  Klostrofobi, kapalı yerlerde kalma korkusu olarak tanımlanır. Diğer fobilerde olduğu gibi klostrofobinin derecesi ve ciddiyeti de kişiden kişiye değişebilir.

  Hastalar özellikle küçük mekanlarda, asansörlerde, kalabalık içinde ve benzeri her türlü kapalı ortamda bu korkuyu yaşayabilir.

  Hatta bazı klostrofobik kişiler eğlence parklarındaki hız trenleri gibi güvenlik kemerleri kullanan trenlerde bile ciddi korku duyabilir.

  Klostrofobinin Belirtileri

  Klostrofobisi olan bir kişi kapalı bir mekanda kaldığında paniklemeye başlar. Bunu terleme, titreme, kalp çarpıntıları, ağlama krizleri ya da çığlık atma gibi aşırı tepkiler takip edebilir.

  Kişi olabildiğince çabuk bir şekilde kapalı ortamdan kaçmaya çalışır. Bazı klostrofobikler böyle durumlarda nefes almakta zorlandıklarını söylerken, bazıları da duvarların üzerine geldiği hissine kapıldığını belirtir.

  Klostrofobinin Sebepleri

  Klostrofobi, kişinin hayatını çok ciddi şekilde etkileyebilir. Birey kapalı kalabileceğini düşündüğü alanlara girmekten, partilere gitmekten hatta güvenlik için özel kemerler takması gereken eğlence aktivitelerinden bile kaçınabilir.

  Birçok hastanın kapalı yer korkusu özellikle MR testleri sırasında ortaya çıkmaktadır. Kişi bu testlerden şiddetle kaçar, bu da sağlığını etkileyebilecek sorunlar yaratabilir.

  Klostrofobinin nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, genellikle bunun kötü çocukluk anılarına dayandığı iddia edilir.

  Bazı uzmanlar ise kapalı yer korkusunun evrimsel hayatta kalma mekanizmasının bir parçası olduğunu savunur.

  Klostrofobinin Tedavisi

  Psikoterapinin, özellikle bilişsel-davranışçı terapinin klostrofobi tedavisinde oldukça iyi sonuçlar verdiği görülmektedir. Bazı durumlarda semptomları kontrol edebilmek için sakinleştirici ve anti-depresan ilaçlar da kullanılabilir.

  Son yıllarda daha da yaygın hale gelen görsel gerçeklik metodu da klostrofobi tedavisinde etkili olmaktadır. Özellikle MR testlerinde hastalara müzik dinletmektense bu yöntemin daha başarılı olduğu görülmüştür.

  Ancak bu tekniğin farklı durumlarda etkinliğinin denenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

  Bazı kişiler hipnoz ya da alternatif tedavi yöntemleriyle de bu korkularını yenebildiklerini belirtmektedir. Fakat önemli olan bu tarz bir tedaviye başvurmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmaktır.
   
 2. Cevap: Klostorofobi Nedir?

  Sanırım bu biraz bende de var.Korkudan ziyade sanki nefesim daralıyor gibi olurum.En belirgin göstergesi de uzun asansör yolculuklarına hiç gelemem ve bir asansöre 2 kişiden fazlası beni daraltıyor :(
   
 3. Cevap: Klostorofobi Nedir?

  Bende hemen hemen bütün fobilerden bir nebze vardır. Kapalı yerler birde karanlıksa bende nefes alamayanlardan oluyorum. Eğer asansörlerin kapısı sensörlü ise yalnız başıma asansörede binemem ama diğerlerinde sorun olmuyor sanırım bende sensörfobide var :f30:
   
 4. Cevap: Klostorofobi Nedir?

  Yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar :)
   
 5. Cevap: Klostorofobi Nedir?

  Karanlık, Yalnız kalmak, Kapalı Bir Yerde Kalmak gibi korkularım yok.. Tek korkum mazgallara basamıyorum, sanırım Stephan King' in romanından etkilendim.. Mazgallara basınca birisi tutup ayağımı çekicek ve ben kanalizasyona düşücekmişim gibi geliyo, yada ızgara şeklindeyse içinden birisi çıkıp aşağı çekicekmiş gibi hissediyorum :) o yüzden çevresinden dolaşıyorum :f196:
   
 6. Cevap: Klostorofobi Nedir?

  Klostorofobi açcık var, arıföbi var :) bu kadar :f63:
   
Yükleniyor...