Kocaelinin Doğal Güzellikleri

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 29 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kocaelinin Doğal Güzellikleri nelerdir  Sapanca Gölü

  İzmit Körfezinin doğusunda Adapazarı Ovası ile Düzce ve Bolu ovaları gibi tektonik çukurlar dizisinin batı-doğu doğrultusundaki kırık fay hattının batısında yer alan Sapanca Gölünün su toplama alanı 250 km2, yüzölçümü 47 km2dir. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği 32 m.dir. Kuzeyde yaklaşık 300 m. yüksekliğinde bir plato, güneyde de Samanlı dağları ile çevrilidir.
  Sapanca Gölünün büyük bölümü Sakarya ilinde, batı kesimi de Kocaelinin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

  İzmit Körfezinden Büyükderbent isimli alçak bir eşikle ayrılan göl çukurunun doğu ve batı ucu Alivyon birikmeleri sonucunda gittikçe küçülmektedir. Bunun yanı sıra güneydeki Samanlı Dağlarından inen ve gölü besleyen küçük derelerin getirdiği birikintilerle kıyıda bir şerit meydana gelmiştir. Bu birikintilerin düzenli biçimde ilerleyişi gölün batı kesimini de daraltmaktadır. Samanlı dağlarından inen akarsuların yanı sıra yağmur ve kar suları ile dipteki su kaynakları gölü beslemektedir. Gölün fazla suları kuzeydoğudaki Çark Suyunun aracılığı ile Sakarya Nehrine boşalmaktadır.

  Gölün İlkbaharda suları yükselmekte, Sonbahar aylarında da en alçak düzeye inmektedir. Gölde yayın, turna, alabalık, tatlısu kefali, sazan ve kerevit gibi su ürünleri bulunmaktadır.

  Akpınar Suyu

  Kocaeli Akpınar Köyünde bulunan Akpınar Suyu ve mesire alanı, Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğünce milli park olarak tescil edilmiştir. Bu mesire yerinin içerisinde Akpınar Suyu piknik ve mesire alanı bulunmaktadır.

  Kartepe


  Kocaelinin güneydoğusunda bulunan Kartepenin yüksekliği 1606 m.dir. İlin dağ turizmi yönünden önemli bir bölgesi olup, kış sporları yapıldığı gibi aynı zamanda da mesire yeridir.

  Çevresi çam, kayın ve ıhlamur ağaçları ile kaplıdır. Ayrıca burada küçük göller de bulunmaktadır. Bu göllerde alabalık yetiştirilmektedir.

  Beşkayalar Tabiat Parkı

  Kocaeli Yuvacık beldesi yakınlarında bulunan Beşkayalar Tabiat Parkı, Soğuk Dere ve Sıcak Derenin birleştiği vadide yapılan Yuvacık Barajı çevresindedir.

  Baraj çevresinde alabalık çiftlikleri ve zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Aynı zamanda vadi kanyon konumundadır. Mesire yeri olmasının yanı sıra yörenin trekking alanlarından birisidir.

  Ballıkayalar Vadisi

  Kocaeli Gebze ilçesi, Tavşanlı Köyündeki Balıklayalar Vadisi 1,5 km. uzunluğunda, 40-80 m. genişliğinde bir vadidir. Dağ sporları yönünden önemli bir merkez olup, “Tabiat Parkı ve Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir.

  Ballıkayalar Vadisi kireç taşlarının erimesi sonucu gelişen jeomorfolojik şekilleri ile karstik bir boğazdır.

  Çınarlı Dere

  Kocaeli Derince ilçesinin kuzeyindeki dağlık alanda bulunan Çınarlı Dere yörenin mesire yerlerinden birisidir. Dere çevresi ağaçlık alandır.

  Başdeğirmen Mesire Alanı

  Kocaeli Karamürsel ilçesi Karapınar Köyündeki Başdeğirmen Akçat ve Karapınar derlerinin birleştiği yerdedir. Başdeğirmen Mesire Alanı 180.000 m2lik bir alanı kaplamaktadır. Mesire alanında başta Suludere olmak üzere küçük dereler ve büyük boyda çınar ağaçları bulunmaktadır. Buradaki 225 yıllık tarihi bir çınar yöreyi simgelemektedir. 1912 yılında mübadele sonucu Rumeliden buraya göç eden Baş ailesi tarafından satın alınmış ve vadiye iki su değirmeni yapılmıştır. Daha sonra bu vadinin çevresinde kalabalık bir yerleşim oluşmuştur.

  Günümüzde Samanlı Dağlarından beslenen Suluderenin çevresinde turistik tesisler bulunmaktadır.

  Kerpe

  Kocaeli Kandıra ilçesine 10 km. uzaklıktaki Kerpe Köyünde bulunan ilin Karadeniz kıyısındaki doğal limanıdır. Buradaki kayalıklar dalga gücü ile oyulmuş ve kıyıda ilgi çekici doğal görünümler oluşturmuştur. Ayrıca çevresi ormanlıktır.

  Küçük balıkçı tekneleri ve deniz araçlarını barındıran limanı yakın tarihlerden itibaren önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Kerpenin doğal koyları, 150 m. uzunluğunda kumsalı bulunmaktadır.

  Kefken Adası

  Kocaeli Kandıra ilçesine 20 km. uzaklıktaki Kefken, ilin Karadeniz kıyısındaki tek adasıdır.Adanın yüzölçümü 0.11 km2 olup, kıyı uzunluğu 1.7 km.dir.Genellikle kayalık olan bu adaya Karadenizde fırtınaya yakalanan gemiler ve balıkçı tekneleri sığınmaktadır. Kefkende kıyı güvenliği ve gemi kurtarması ile ilgili görevliler dışında yerleşim bulunmamaktadır. Ayrıca ada, sualtı balık avcılarının rağbet ettiği bir yerdir.

  Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı

  Kocaeli Gebze ilçesi Darıcada bulunan, Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı Bayramoğlu'nda nesli tükenmekte olan hayvanların bakımını üstlenmek için1991 yılında kurulmuştur. 140.000 m2'lik alanı kaplayan parkta, 350 çeşit hayvan ve 250 çeşit bitki bulunmaktadır.

  Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı, tropik merkez akvaryum, botanik bahçeleri ile çocuk oyun alanları ve kafeteryası ile bir bütün oluşturmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocaelinin Doğal Güzellikleri
 1. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  7,349
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,958
 3. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  19,004
 4. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  12,259
 5. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,315