Kolbastı-Hopdek

'Bebek Bakımı' forumunda Wish tarafından 5 Ara 2008 tarihinde açılan konu


 1. Bu oyun osmanli döneminde ortaya cikan bir oyundur ve bir kac yüz sene karadeniz bölgesinde samsun, ordu, giresun, trabzon bölgelerinde oynanan bir oyundur. Her yörede kendilerine özel bir oynama tarzlari vardir. Trabzonda en taninmis kolbasti oyunu da "Faroz kesmesi" yada "Hopdek" denilen kolbasti oyunu ve türküsüdür. Bu oyun Trabzon´un Faroz mahallesinde ortaya cikmisdir.
  "Kol Basti" kelimesine ve bu oyun ve türkü türünün ortaya cikmasinin tarihine gelince :

  Osmanli döneminde ickili alem yapmak yasakdi. Bu yüzden ickili alem yapmak isteyenler, kendi aralarinda, topluma acik olmiyan, gizli yerlerde bulusurlardi. Bu bulusmalara "aska gelme", "yaren", "alem" v.s. anadolunu cesitli yörelerinde isim takilirdi.

  Osmanli zabitalar da sehirlerde bu tür etkinliklerin önünü kesmek icin zabitalar, yada osmanli türkcesinde "kara kollar" sehirlerde gezdirirlerdi. Simdik bu tür etkinlikleri yapanlarda bir tane bekci koyarlardi zabitalari gözlesin diye. Eylence sirasinda hareketli türküler calinirdi. Ne zaman zabitalar yaklasdimi bekci "kol basti" diye seslenirdi ve türkünün ritmi ve sesi indirilirdi, kücük adimlar atilirdi, ama müzik ve oyun kesilmezdi. Zabitalar gecdikden sonra "kol gitdi" diye seslenirdi ve müzigin ritmi ve sesi yine yükselirdi.
  "kol basti" tarzindaki türkülerde ve oyunlarda bu ritmik ve ses yükselisleri, inisleri de parcalarin notalarinda, oynanis tarzinda ve calinis tarzinda görülür.

  Örnekler :

  Samsun "Su samsunun evleri"
  Ordu "imeciler"
  Giresun "yaylanin cimeninde"
  Trabzon "Faroz kesmesi"
   

Yükleniyor...