Kolesterol nasıl düşürülür doğal yollarla

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 28 Kas 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kolesterol özellikle belli bir yaştan sonra birçok kişide görülen sorunlardan birisidir. Vücutta iki çeşit kolesterol vardır. Bunlar LDL olarak bilinen kötü kolesterol ve HDL olarak bilinen iyi kolesteroldür. Kolesterol dediğimiz sorunda HDL yani kötü kolesterol seviyesi artmıştır. Kolesterol rahatsızlığı beslenme ile direk ilişkisi olan bir sorundur. Doğru ve dengeli bir beslenme ile bu önlenebilirken, yanlış beslenme kolesterolü tetikleyebilir. Kolesterolün düşürülmesinde ise ilaçlar ile birlikte doğal ve bitkisel tedavide önem taşır.

  Kolesterolün düşürülmesinde elma, havuç, mısır, badem, sarımsak, süt, portakal ve çay etkili oluyor. Dengesiz beslenme ve spordan yoksun bir hayatın, kandaki yağ oranının yükselmesine ve yüksek kolesterole yol açtığını belirten uzmanlar, kolesterolün de insanların kalp hastalığına ve felce yakalanma oranını büyük ölçüde artırdığını vurguluyor. Zengin pektin, lifli protein ve C vitamini içeren elmadan bir ay boyunca günde iki tane tüketilmesi; kanda kalp ve damarlara zarar veren yoğunluğu düşük lipoprotein kolesterolünün oranını büyük ölçüde düşürüyor. Günde üç diş sarımsak yenmesi durumunda ise vücuttaki zararlı kolesterol seviyesi etkili bir şekilde düşerken, yararlı kolesterol seviyesi de yükseliyor.

  Kolesterol bitkilerle ve doğal yollarla nasıl düşürülür

  Kolesterol çağımızda en çok görülen rahatsızlıklardan birisi, kolesterol yüksek çıktığında düşürmek biraz zor oluyor ve sürekli ilaçlara bağımlı kalıyorsunuz. Şimdi sizlere kolesterolün tedavisinde doğal yollardan bahsedeceğiz.

  Doktorunuz size kolesterol sorununuz var dediği anda ilaç tedavisine başlamak aşırı tehlikeli, dikkat edin ! Yazıda okuyacağınız diyet programı kolestrolünüzü kontrol altına almanızı sağlayacak profesyonellikte !

  Genellikle insanlar kolestrolün kalp ve damar hastalarında çıkan bi sorun olduğunu düşünsede, kilo problemi olanlar, alkol ve sigara kullananlar, şeker ve tansiyon hastası olanlarda kolesterol şikâyetiyle karşılaşabilir.

  Kimler kolesterol ilacı kullanmalı?


  Kalp krizi geçirmiş insanlar, geçici beyin atağı, felç, kalp damarlarında kolesterol sebebiyle daralma olan kişiler, stend takılı veya daha önce stend takılmış hastalar, bypass ameliyatı geçirenler, yakın ailesinde kalp krizi geçiren ve diyabetli kişilerin çok olduğu bir ailenin ferdi olanlar ciddi risk grubuna girdiği için kolesterol ilacı kullanabilir.

  Kolesterol insana neler yapar?


  • Gözaltında oluşan siyah halkalar
  • Ağızda acı tat
  • Bas ağrısı ve basta ağırlık hissi
  • Görmede bulanıklık
  • Baş dönmesi
  • Hazımsızlık ve iştahsızlık
  • Yorgunluk ve stres
  • Uykusuzluk
  • Sol kolda ve kalp üzerinde hissedilen ağrılar

  Kolesterolü Dengeleyen Beslenme


  Beslenme şeklinin değiştirilmesi ve uygun bir beslenme planıyla kolesterol sorunundan kurtulabilirsiniz. Doymuş yağlar ve trans yağlardan uzak durulmalı. Düşük yağ oranlarıyla beslenmek kolesterolü dengeler. Zeytinyağı, omega–3 bulunan balık, ceviz ve sebzeler, elma, yulaf gibi tahıllar, süt ve süt ürünleri, sarımsak Gibi besinler kolesterolü normal değerlere çekiyor.

  Kolesterol ilaçları sanıldığı gibi büyük yan etkilere sahip olan ilaçlar değildir. Fakat riskli durumlar hariç, kolesterol ilaçsızda tedavi edilebilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nis 2014
Yükleniyor...