Kolon kanseri nedir belirtileri nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Aysell tarafından 29 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kolon kanseri belirtileri nelerdir?


  Kolon kanserinin düzenli olarak izlenmesi gereken birçok belirtisi bulunur. Hastalığın ilk aşamalarında, belirtiler hastanın fark edebileceği seviyede olmayabilir. Bu sebepten dolayı özellikle 50 yaşın üzerindeki bireylerin düzenli olarak taramadan geçmesi tavsiye edilir. Kolon kanserinin belirtileri 2 kategoride toplanabilir.

  Lokal Kolon Kanseri Nedir?

  Lokal kolon kanserinin belirtileri, bağırsak hareketlerinde oluşan olağandışı hareketlilikleri içerir. Kolonda biriken tümörler dışkının çıkmasını engelleyebilir veya dışkıyı katılaştırabilir. Bu yüzden, uzmanlar kabızlığı en açık belirtilerden biri olarak değerlendirirler. Lokal kolon kanserinin diğer belirtileri, sulu dışkı ya da ishal, dışkıda bulunan temiz veya kirli kan, mide krampları, dışkının şeklindeki herhangi bir değişim (kalem dışkı) ve bağırsakların boşaltılamadığı hissidir. Gelen kanın temiz olması tümör oluşumunun bağırsağın son kısımlarına doğru, kirli olması bağırsağın baş taraflarında olabileceğine işaret eder. Eğer bu belirtilerden herhangi birini 2 hafta veya daha uzun bir süre boyunca gözlemlediyseniz, en iyisi doktorunuza danışmanız olacaktır.

  Sistematik Kolon Kanseri Nedir?

  Sistematik kolon kanseri tüm vücudu etkiler bu yüzden hasta düzenli besleniyor olsa bile ani kilo kaybı yaşayacaktır. İştah kaybı, aşırı yorgunluk, kolonda oluşan tümörlerin oluşturduğu zararlı gazların neden olduğu bulantı veya kusma, kansızlık, sarılık sistematik kolon kanserinin belirtilerinden bazılarıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Şub 2016
Yükleniyor...