Konjuge Pnömokok Aşısı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda eftelya tarafından 12 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Konjuge Pnömokok Aşı Takvimi

  Pnömokok hastalıkları dünyada 5 yaş altında en fazla ölüme sebep olan aşı ile önlenebilir hastalıklardır.Pnömokok hastalıklardan genel olarak korunmak için ilk 6 ay anne sütüyle, sonraki dönemlerde yeterli ve dengeli beslenmek gerektiği, bunun yanı sıra hijyene özellikle de el yıkamaya dikkat edilmesi, tozlu, sigara dumanlı kapalı alanlardan uzak durulması ve aşı olunması gerekmektedir.
  Pnömokok hastalıkları giderek antibiyotiklere karşı direnç kazanmakta ve aşı hastalıklara karşı oldukça etkili olmakta ve taşıyıcılığı önlemektedir.

  Konjuge Pnömokok Aşısı (KPA), Kasım 2008 tarihinden itibaren Çocukluk Dönemi Ulusal Aşı Takvimi kapsamında ücretsiz olarak uygulanmaya başlanmıştır. Mayıs 2008 de ve sonrasında doğan tüm çocukların hala aşıları yapılmadıysa ya da eksik aşıları varsa en yakın Sağlık Ocağına giderek aşılarını yaptırmalıdır.


  Konjuge Pnömokok Aşısı uygulama takvimi şöyledir;

  2.ay (8.hafta), 4. ay (16 hafta) ve 6.ay (24 hafta) bitiminde 1er doz 12. ayda (52 hafta)1 kez Rapel olmak üzere 4 kez uygulanacaktır.
  KPAnın 1.dozu ile 2.dozu ve 2. dozu ile 3.dozu arasında en az 4 hafta,3.doz ile rapel doz arasında en az 4 ay süre bırakılmalıdır.(Rapel doz 12.aydan önce yapılmamalıdır.)

  kaynak
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Ara 2012
Yükleniyor...