Kontakt Lens Nasıl Temizlenir

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 11 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kontakt Lens Temizliği,
  Kontakt Lens Nasıl Temizlenir

  Kontakt lenslerin temizliği için özel olarak kullanılan lens solüsyonları vardır. Bu solüsyonlar, kullanılan kontakt lense göre de farklılıklar göstermektedirler.

  Eğer kullanılan lens, sert ve gaz geçirgen bir lens ise ayrı bir solüsyon; yumuşak lens ise ayrı bir kontakt lens solüsyonu kullanılmaktadır. Bu lens solüsyonları ile her akşam lenslerinizi nazik bir şekilde yıkamalısınız. En basit lens temizleme yolu olarak; lensinizi avuç içine alarak, üzerine lens solüsyonu sıkma şeklinde bir uygulama yapabilirsiniz.

  Lensler her akşam, içerisinde özel solüsyon olan lens kutusuna bırakılmalıdır. Bu lens kutusu içerisindeki solüsyon ise her akşam yenilenmelidir. Bu kutular zaten çok fazla kapasiteye sahip olmazlar ve az bir miktar solüsyon ile dolabilirler. Bu şekilde bir uygulama ile lens solüsyonunun zamanla mikrop kapmaması veya içerisinde mikropların birikmemesi sağlanmış olacaktır.

  Gece boyunca lens solüsyonunda kalan kontakt lensler, aynı anda iki fayda birden görürler. Öncelikle lensler genel bir sterilizasyon işleminden geçmiş olurlar. İkinci olarak ise; lens üzerinde biriken proteinlerin çözülmesini ve lensin genel olarak temizlenmesi sağlar.
   
Yükleniyor...