Kontör Uygulaması Kalkıyor

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 7 Mar 2010 tarihinde açılan konu


 1. Cepte 'kontör' uygulaması sona eriyor  1 Nisan 2010 itibarıyla telekomünikasyon sektöründe arabağlantı ücretleri düşecek. Kontör uygulamasının yerini de TL ve kuruş bazlı fiyat alacak. Yani artık 'Kaç kontörüm kalmış yerine kaç kredim kalmış' diyeceğiz.

  1 Nisan itibariyle cep telefonlarında kontörlü dönem sona erecek.. Yani kontör değil para yüklemesi yapılacak. Cep telefonu kullanıcıları hangi operatörün kaç kontöre kaç dakika konuşturacağı gibi hesaplarla uğraşmaktan kurtulacak.

  TÜKETİCİNİN LEHİNE

  GSM sektöründeki kontör hesaplama birimi süre cinsindendir.Konuşma esnasında o sürenenin herhangi bir yerinde konuşmanız sonlanırsa önceden belirlenmiş ücretin tamamı kontör olarak düşer.Bu kontör artış periyodu ile azaltılabilir ya da çoğaltılabilir.Kontör artış periyodu uzun olan GSM operatörlerinin aboneleri, kısa olanlara oranla daha çok para öderler.

  1 SANİYE GEÇSE DE 1 KONTÖR ÖDENİYOR

  Örnek vermek gerekirse 30 saniyelik kontör artış periyodu olan bir konuşma 31.ci saniyede bitmişse, abone aslında konuşmadığı 29 saniyenin parasını da öder.Aynı örneği 60 saniyelik kontör artış periyodu olan konuşma için ele alalım, 60 saniyelik kontör artış periyodu olan kullanıcı 61.saniyede kapattığı konuşması için yine konuşmadığı 59 saniyesini ödemek zorundadır.

  Böylesine kafa karıştırıcı ve takip edilesi zor bir hesaplama yöntemi olan bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aldığı kararda 6 ay içinde GSM operatörlerinin ücretlendirme sistemini kontör yerine TL-kuruş ya da dakika-saniye cinsinden ayarlayacaklar.Tüm GSM operatörleri 1 nisan 2010a kadar kontörlü tarifelerini bu yeni sisteme göre ayarlarken, sadece kontörlü kullanılabilen ankesörlü telefonlar için Türk Telekoma verilen süre 1 ocak 2011.

  Ücretlendirme sistemi değişikliği sadece sesli aramalar için değil,SMS-MMS ve diğer GSM hizmetleri için de yapılacak ve kontörle ücretlendirme sistemi artık kullanılmayacak.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu GSM operatörlerinin kontörlü hat kullanan abonelere detaylı fatura göndermesi konusunda yeni bir düzenleme üzerinde de çalışma yaptığı biliniyor.

   

 2. Cevap: Kontör Uygulaması Kalkıyor

  Bilgilendırme için teşekkürler
   
Yükleniyor...