Kontörlü hattı olana kötü haber!

'Haberler' forumunda aykuta tarafından 9 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  3G'nin gelmesine sayılı günler kaldı. İnternet ışık hızında olacak. Cep telefonlarından internete girilecek. Ama kontörlülere kötü haber var.

  Cep telefonundan hızlı ve zengin içerikli veri akışına imkan sağlayacak 3G ile Türkiye, 30 Temmuz 2009'da tanışacak.Ancak 3G hizmeti öncesi kontörlü hatların mağduriyeti ortaya çıktı.

  Hükümetin geçtiğimiz aylarda mobil internet erişimine getirdiği özel iletişim vergisi indiriminden 3G kullanıcısı kontörlü hat sahiplerinin yararlanamadığı belirlendi.

  KONTÖRLÜNÜN VERGİSİ YÜZDE 25

  Maliye Bakanlığı yetkilileri ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu arasında bir süredir devam eden görüşmelerden bir netice alınamıyor. Kurumların anlaşmazlığından vatandaş zarar görecek. Buna göre 3G hizmeti başladığında faturalı hat sahipleri mobil internet hizmetine yüzde 5 oranında vergi öderken, toplam GSM abone sayısının yüzde 80'ini oluşturan kontörlü hat sahipleri yüzde 25 oranında vergi ödeyecek.

  MİKTARI SABİT OLDUĞU İÇİN...

  Faturalı hatlarda kullanılan hizmete göre ücretlendirme yapılabiliyor. Bu nedenle toplam abone sayısının yüzde 20’sini oluşturan faturalı hat sahipleri internet kullanımlarında yüzde 5 oranında vergi ödüyor. Ancak kontörlü hatlarda kontör miktarı sabit olduğu için abonenin satın aldığı kontörler, ses, SMS ya da data hizmetlerinden hangisini kullanıyorsa indirimden yararlanmadan düşüyor. Şu anki bağlantıda devam eden bu sorun 3G hizmetleri konusunda da çözülemiyor.

  MALİYE'DEN FARKLI KART TEKLİFİ

  Maliye Bakanlığı BTK’ya sunduğu teklifte kartların ayrıştırılarak internet hizmeti için ayrı, konuşma ve SMS için ayrı kart satışı yapılmasını önerdi. Ancak BTK ve GSM şirketleri böyle bir uygulamanın ticari hayatta daralmaya neden olacağını savunuyor.
   
 2. Cevap: Kontörlü hattı olana kötü haber!

  Maliyenin önerisi aslında güzel bir öneriymişti keşke kabul edilseymişti.
  Genelde çocuklara kontörlü hat alıyoruz ancak böyle idareli kullanmayı öğrenebiliyorlar. Bunun ceremesi bile bize pahalıya patlayacak. Bu haber hiç hoşuma gitmedi :f84:
   
Yükleniyor...