Konuşarak şarj edin

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 20 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Koreli iki bilim adamı cep telefonlarını sadece konuşarak şarj edebilmenin mümkün olduğunu kanıtladı.

  [​IMG]

  Aslında sistem oldukça basit bir mantığa dayanıyor. Bildiğiniz gibi hepimizin kullandığı hoparlörler elektriksel sinyali sese dönüştürüyorlar. Bu süreci tersine çevirecek bir mekanizma kurduğunuzda ses dalgalarının elektriğe dönüştürülmesi de fiziksel olarak gayet mümkün.

  Bu teknolojinin başka alanlara da uygulanması için çalışmalar yapılıyor. Örneğin, büyük şehirlerde ve otoyolardaki trafik gürültüsünden, trenlerin çıkardığı gürültüden uygun mekanizmalar kurularak elektrik elde edilebiliyor.

  Bu iş için piezo elektrik özelliği olan maddelerle oluşturulmuş düzeneklere ihtiyaç duyuluyor. Çevremizde bu özelliğe sahip oldukça bol miktarda madde olduğu için üretim maliyeti de çok yüksek olmuyor.

  Bilim adamları yapılan son denemelerde 100 desibel yüksekliğindeki gürültüden 50 milivolt elektrik üretmeyi başarmışlar. Şimdi çok daha az bir gürültüyle daha yüksek elektrik enerjisi üretmek için çalışmalar yapılıyor.
   
 2. Cevap: Konuşarak şarj edin

  bu hem iyi hem kötü bi buluş olmuş şöyle iyi enerjiden tasarruf edilmiş olacak,kötü yanı ise insanlar şarj ediyim derken telefona sürekli yakın temasta bulunacak hemde sürekli konuşmak isteyecek operatörlere yarayacak.
   
 3. Cevap: Konuşarak şarj edin

  Eskiden olsa çok işime yarardı ama artık konuşanların işine yarayacak. Ben bu aralar Telefonlar çalmıyor şarkısını söylüyorum :)
   
Yükleniyor...