Köpeklerde Alerji

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 30 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Köpeklerde Alerji Nedenleri
  Köpeklerde Alerji Belirtileri

  Köpeklerde Alerji

  Köpeklerde genel allerjik reaksiyonların belirtileri: En başta deri reaksiyonları, kaşıntılar, kabuklanmalar,ülserasyonlar, eritremler, egzema, allopesi(tüy dökümü), ödem, seborrhee, ürtiker(döküntü) gibi lezyonlar olabileceği gibi daha şiddetli olarak: yüksek ateş, astım, ishal, öksürük, kolit, kusma, anafilaktik şok gibi ciddi genel reaksiyonlarla da seyredebilmektedir.

  İnsan içinde hayvan için de, genelde allerjenden uzak durmak öğütlenmektedir. Bunun dışında antihistaminikler yada kortizon gibi immunosupresif maddeler kesinlikle bir doktor gözetiminde geçici bir tadavi olarak uygulanır. Bu ilaçlarin uzun süre kullanilmasi ciddi yan etkilere neden olur.

  Bazi alerjiler zaman ve tedavi ile yok edilir. Diger olaylarda alerji yapan maddelere karsi toleransi saglamak için alerji asilarina devam edilir. Tedavi semasina uyulmasi ile steroid ilaçlara bagimliligin azaltilmasi ya da ortadan kalkmasi saglanir. Olaylarin çogunda iyilesme tedavinin 3-5 ay sonrasinda izlenir ve aylik asilamalar devam ettirilir.

  Hayvanızın allerjisi de aynı şekilde veteriner hekiminiz denetiminde bir laboratuvar çalışmasıyla ortaklaşa yürütülür. Zaman ve sabırlı bir tedaviyle uygun sonuç alınabilir.