Köpeklerde Egzama

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Meryem tarafından 5 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Köpeklerde Egzama hastalığı

  Kedi ve köpeklerde deri ile ilgili en çok karşımıza çıkan deri hastalığı eğzamadır.Alman kurt köpeklerinde sıklıkla görülür özellikle kuyruk başlangıcındaki 15-20 cm alanda sıklıkla görülmektedir.Uzun tüylü köpeklerde daha sıklıkla görülmektedir.

  Kedi ve köpeklerde görülen egzama bulaşıcı değildir insana geçmez.Kedilerde birden bire tüy dökülmesi ve iyileşmeyen yaralar görüldüğünde şekerden şüphenilmesi gerekebilir.

  Kedi ve köpeklerde egzamada klinik belirtiler şunlardır
  1-Deride önce kızarıklık meydana gelmektedir.
  2-Kızarıklıktan sonra hücre içi ve hücreler arası ödem meydana gelmektedir.
  3-Ödemden sonra kan serumunda sızıntı dikkat çeker.Deri yüzeyi ıslaktır.
  4-Bölgede ısı artışı dikkat çekmektedir.
  5-Deride kalınlaşmalar görülmektedir.
  6-Bölgelerdeki tüylerde dökülme görülür.
  7-Bölgelerde kabuklanma dikkati çeker.
  8-Şiddetli bir kaşıntı görülmektedir.
  9-Bölgelerde enfeksiyon tablosu görülmektedir.
  10-Kepeklenme görülür.

  Tedavide kesinlikle bir veteriner hekim danışılarak yapılmalıdır. Labratuvar muayeneleriyle ile bakteri,virüs ve mantar enfeksiyonlarından ve kimyasal zehirlenmelerden ayırt edilmelidir. Tedavide diyet önemli bir rol oynar tedavide tüm ilaçların 6-7 çeşit eksiksiz uygulanması gerekmektedir.Bölgelerdeki kıllar gerekirse kesilmelidir.Egzama uygun tedavi ile 1-2 haftada iyileşebilir tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır.

  Köpeklerde egzamadan korunmak için dış parazit mücadelesi düzenli olarak yapılmalıdır.Alerji yapan mamalardan uzak tutulması gerekmektedir.Yazın denize giren köpeklerde denizden sonra bol su ile durulanmasında fayda vardır.Hassas cilde sahip köpeklerde koruyucu şampuanlarla yıkanması gerekmektedir.Köpek sahipleri tek yönlü beslenmeden kaçınmaları gerekmektedir.Köpeklerin sık olarak taranarak derinin hava aldırılmasında fayda bulunmaktadır.Köpeklerin dışarıda gezdirildikten sonra ev ortamında tasmalarının çıkarılmasında fayda vardır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Nis 2016
 2. Egzama, kaşıntı, kepek, tüy dökümü gibi problemleriniz varsa 'Derma-champ' size çare olacaktır. Deri hastalıklarında uygulanan tedaviye yardımcı, yangı ve tahriş azaltıcı, kaşıntı ve kepek giderici, deri ve tüyleri yumuşak ve parlak tutan aynı zamanda koku giderici şampuan özellikli bir ilaçtır.
  Siz deri hastalıklarında normal tedavinizi devam ettirin, tedavinin kalıcı olması sorunların tekrarlanmaması için de köpeğinizi 'Derma-champ' ile düzenli yıkayın. Farkı göreceksiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 May 2015
Yükleniyor...