Kösem sultan hayatı yaşamı biyografi kimdir

'Biyografi' forumunda Demet tarafından 28 Eyl 2015 tarihinde açılan konu

 1. Kösem sultan hayatı hikayesi

  Kösem sultan gerçek resmi2.
  Kösem Valide Sultan, Sultan Birinci Ahmed Han'ın hanımı, Sultan Dördüncü Murad Han, Sultan İbrahim Han, Şehzade Kasım, Ayşe Sultan, Fatma Sultan ve Atike Sultan'ın annesidir.Kösem Valide Sultan Mahpeyker Kösem Sultan Mahpeyker Sultan Büyük Valide Sultan Valide-i Muazzama vefatından sonra da Valide-i Maktule VaIide-i Şehide adlarıyla anılmıştır. Kösem ismi ona sarayda en önde bulunmasından ve gayet kabiliyetli olmasından dolayı verilmiştir.Kösem sultan Osmanlı sarayında kırk yıldan fazla hayat sürmüştür.Küçük yaşta olan oğlu Sultan Dördüncü Murad Han zamanında devleti idare vazifesini de ihraz etmiştir.

  kösem-sultan-hakkinda-bilgi-.

  Büyük bir dirayet göstermiş ve şahsı ihtirasa yenik düşmeden, devletin idaresini oğlunun yetişmesine kadar gayet intizamla yürütmüştür.

  Bir çeşit saltanat naibeliği olan mevkiini 1632'de Sultan Dördüncü Murad Han'ın saltanat işlerini eline almasına kadar muhafaza etmiştir.8 Şubat 1640'ta Sultan İbrahim Han'ın tahta çıkışı ile Kösem Sultan'ın valide sultanlığı devam ederken saltanat naibeliği ikinci kez başladı.

  Hasodalılar 1651 senesi (2/3 Eylül Ramazan-ı Şerif'inde bir gece teravihten sonra Büyük valideyi isteriz! bağrışlarıyla harekete geçerek, kendilerine mani olmak isteyen hasodabaşını yaralayarak hareme yürüdüler.

  Nihanhane denen gizli odaların birinden ötekine geçti. Gurfe denen çok gizli bir asmakat dolabına gizlendi. Onu burada bulup alt kata sürükleyen zülüflü baltacılar ve hasodalılar, üzerine çöküp mücevherlerini yağmaladılar. Bu sırada parmaklarını kırıp kulaklarıını da yırttılar. Kuşhane Kapısı önüne kadar sopa ve silah darbeleriyle sürüklediler. Öldü sanarak bıraktılar. Fakat kımıldadığını görünce bir kez daha saldırdılar. Zülüflü Kuşçu Mehmed, Kösem Sultan'ı bir perde ipi ile boğdu. Valide dairesi, baskını yapanlarca yağmalandı.

  Osmanlı tarihinde Kösem Sultan'dan başka öldürülen valide sultan yoktur. Bu da onun, diğerleriyle kıyaslanmayacak kişiliği, Osmanlı sarayındaki yarım yüzyıla yakın otoritesi ile açıklanabilir. Onu çekemeyen fitne ve fesat erbabı bu tezgahı kurmuş ve zamanın devlet adamları da buna alet olmuşlardır.

  Kösem Sultan'ın Osmanlı hanedanı ve tarihi içinde hususi bir mevkii vardır. Çok yüksek seviyede ve tesirli bir şahsiyet sergilediği açıktır. Kösem Sultan, Sultan Dördüncü Murad Han, Sultan İbrahim Han ve Sultan Dördüncü Mehmed Han'ın ilk saltanat yıllarında fiilen devleti idare etmişti. Bu iktidarının 20 seneyi bulması ise Osmanlı tarihi bakımından çok mühimdir.

  1651 yılında boğularak şehide edilen Kösem Valide Sultan'ın kabri Sultanahmed'de Sultan Birinci Ahmed Han'ın türbesindedir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Kösem sultan hayatı
 1. Demet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  644
 2. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  420
 3. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  612
 4. Dark
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  759
 5. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,451