kösem sultanın kötülükleri

'Tarih Bölümü' forumunda Burcu tarafından 16 Haz 2015 tarihinde açılan konu

  1. Sultan Ahmet’in, Mahpeyker Kösem Sultan adlı hasekisi, kötülükte Safiye ve Hürrem’i geride bıraktı. Bu kadın, Osmanlı İmparatorluğu’nu bir kraliçe gibi yönetti ve iktidar hırsı uğruna yapmadığı kötülük kalmadı. Sultan Ahmet, hasekisi Kösem’i devlet işlerine karıştırmadı.

    Kösem, Sultan Ahmet’in vefatından sonra, onun başka kadın efendilerden olan çocuklarının tahta çıkışlarını engellemek için, akıl sağlığı yerinde olmayan, Ahmet’in kardeşi Mustafa’yı tahta çıkarttı. Onun özürlü olduğu anlaşılınca, tahta çıkarılan 2.Osman’ı (Genç Osman) bir müddet sonra, Yeniçeri Ocağı ağalarının önüne rüşvetler dökerek ayaklandırdı. Kazan kaldıran yeniçeriler, genç padişahı tahttan indirip, Yedikule zindanlarında alçakça şehit etti.

    Yerine Kösem’in oğlu, 11 yaşındaki 4.Murat tahta çıktı. Saltanat naipliğini, daha doğrusu kraliçeliği Kösem yürüttü. Bu durum 10 yıl sürdü. Murat idareyi ele alınca, kudretli ve sert bir padişah olarak annesini devlet işlerine karıştırmadı. Fakat 4.Murat 27 yaşında vefat etti. Yerine Kösem’in diğer oğlu Sultan İbrahim tahta çıktı. İbrahim Han da annesini devlet işlerinden uzak tutunca, Kösem’in iktidar hırsının kurbanı oldu.

    Kösem bir daha yeniçerileri elde ederek, kendi öz oğlu İbrahim’i tahttan indirtip, boğdurttu. Yerine Sultan İbrahim’in oğlu, 6 yaşındaki 4.Mehmet tahta çıktı. Kösem yine saltanatı elinde tutacağını sandı. Ancak; Sultan 4.Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan’ı hesaba katmamıştı.
     
Yükleniyor...